Büyüyen ekonomide yoksulluk sınırı 5 bin TL’nin üstünde

Hükümet ekonominin büyüdüğünü açıklarken, Türk-İş’in yoksulluk hesaplamasında, Eylül ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 544, yoksulluk sınırını ise, 5 bin 30 lira olduğu ortaya çıktı.

AKP İktidarı ekonomin büyüdüğü yönünde açıklamalar yaparken, Türk- İş Konfederasyonu düzenli olarak hesapladığı yoksulluk hesaplaması ilk kez 5 bini geçti. Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı araştırması”nın Eylül ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, eylülde dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” bin 544 lira olarak kaydedildi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 5 bin 30 lirayı buldu.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin bin 927 lira 10 kuruş hesaplandığı Eylülde, Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,43 arttı.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.