Bakan Soylu: Doğaya Zarar Verdik, Sorumlusu Biziz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da düzenlenen 9. Trabzon Günleri etkinlikleri açılış programında konuştu.

Soylu, yaptığı konuşmada Trabzon’un doğasından övgüyle söz ederken, bu doğaya zarar verdiklerini, bunun sorumluluğunun da kendilerinde olduğunu söyledi.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaylaları gelecek nesillere bırakmamanın hüznü içindeyiz”

“Şehrimizin doğası bir cennet doğasıdır. Şehrimizin doğasına zarar verdik mi? Evet, verdik.

“Buradaki hemşerilerimiz yazın yaylalara gidiyorlar. Bize bırakılan yaylalarımızı maalesef gelecek nesillere bırakamamanın hüznü ve ıstırabı içindeyiz.

“’Uzungöl’ün bugünkü halinden memnun musunuz?’ diyenlere biz ‘memnunuz’ diyemiyoruz. Hep beraber aynı derdi yaşıyoruz.

“Epey zamandan beri yaylalarımızdaki bu kaçak yapılaşmayı ortadan kaldırabilmek için her türlü riski alıyoruz, gelecek nesillerimize güzel bir doğa bırakabilecek bir anlayışı gerçekleştirmek için her şeyi yapıyoruz.

“İki, üç yıldır adımlar atıldı. Bütün bunlar yapılırken özellikle İstanbul’daki dostlarıma söylüyorum, Trabzon’un yaylalarına 300 metrekarelik, 3 katlı, dört katlı evler yapmak durumunda değiliz. Bize biraz müsaade edin. Planlamamızı iyi yapalım.

“Burayı doğanın, tabiatın, güzelliğin bütün dünyaya açılan bir penceresi haline getirmek için çaba sarf ediyoruz.”

Soylu “Kaçak yapılar yıkılacak” da demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 30 Eylül günü Trabzon Sera Gölü’nde bir otelin açılış töreninde yaptığı konuşmada Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylalarda 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 2 bine yakın kaçak yapı inşa edildiğini açıklamış ve “Kimse kusura bakmasın kaçak yapılar yıkılacak” demişti.

Bu açıklamanın ardından Trabzon’un Çaykara İlçesi’nde altı yaylada 776 kaçak yapı için yıkım kararı alınmış, Barma Yaylası’nda inşaat halindeki kaçak yapılar yıkılmıştı.

Erdoğan da itiraf etmişti: Bu şehre ihanet ettik

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 21 Ekim Cumartesi günü Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada İstanbul’a kendilerinin ihanet ettiğini ve etmeye devam ettiklerini söylemişti:

“Kadim şehirlerin en önemli güzelliği, ana karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde eritmesi, özlerinden katarak yeniden yoğurmasıdır.

“İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum.

“Bizler çoğu zaman elimizdekinin kıymetini onu kaybedince anlıyoruz. Son yıllarda şehirleşme noktasınca ciddi sorunlarımızın olduğunu hatalarımızın, eksiklerimizin olduğunu defalarca söyledim.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : Bianet, AA

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.