LEGO’dan NASA Kadınları Seti

LEGO, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ndeki (NASA) kadınların tarihini kutlamak için NASA Kadınları LEGO seti hazırladı.

Bianet’te yer alan haberde, LEGO’nun ilk kadın bilim insanı figürü Profesör C. Bodin (üstteki resim), 2013’te, yani LEGO’nun minifigürleri serisinin piyasaya sürülmesinin 35. yılında  üretilmişti. LEGO, figürlerinin yüzde 84’ünü erkek karakterler, yüzde 16’sını kadın karakterler oluşturduğu için uzun zamandır eleştiriliyordu.

Ebeveynler, akademisyenler, psikologlar, gelişim uzmanları ve avukatlardan oluşan Cesur Kızlar İttifakı’nın (Brave Girls Alliance, BGA) kurucularından Melissa Wardy, 2013’te change.org’da bu duruma dikkat çeken ve LEGO’nun daha fazla kadın figürü kullanması için bir kampanya başlatmıştı. Bunun üzerine, LEGO Ağustos 2014’te ilk defa Bilim Kadınları LEGO Setini piyasaya sürmüştü.

LEGO şimdi de NASA Kadınları LEGO setinin 1 Kasım’da satılmaya başlanacağını açıkladı.

NASA Kadınları setinde yer alan kadınlar şöyle:

Mühendis ve ilk siyah astronot Mae Jemison ve uzaya giden ilk ABD’li kadın olan astrofizikçi Sally Ride.

Apollo uzay programının uçuş yazılımını hazırlayan ekibin başında olan bilgisayarcı Margaret Hamilton.

NASA’nın ilk kadın yöneticilerinden astronom Nancy Grace Roman.

Ancak LEGO’nun kız çocuklarına özel “Arkadaşlar Serisi” ve kadın görünürlüğünü arttırmak için çıkardığı bu iki seri dışındaki setlerinde kullandığı figürlerin sadece yüzde 11’i kadın.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.