Pamukta verim düştü

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu üyesi Bülent Uçak, Ege Bölgesi’nde bir önceki sezona göre pamuk ekim alanlarının yüzde 20.4 arttığını, ancak verimin düştüğünü söyledi.

Uzaktan algılama ve saha analizleriyle 2017/2018 sezonu pamuk üretiminin 187 bin ton olacağını tahmin ettiklerini açıklayan Uçak, üretimdeki en büyük iki sorunun tohum çeşitliliği ve kirlilik olduğunu söyledi.

İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Söke Ticaret Odası ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü işbirliğiyle, Ege Bölgesi’nde 2017- 2018 sezonu için yapılan pamuk rekolte tahmini basın toplantısıyla açıklandı.

İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Yönetim Kurulu üyesi Bülent Uçak ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Bolca’nın yaptığı toplantıya, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk de katıldı.

Ünlütürk, tekstil sektörünün beklentisinin pamuk kalitesinin iyileştilmesi olduğunu söyledi. Temizlik konusunu yeni dönemde çözmek gerektiğini belirten Ünlütürk, bu nedenle çalışmayı desteklediklerini söyledi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.