Hollanda’da her yıl 134 bin kişi işyerinde tacize uğruyor

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Kurumu (TNO) tarafından yapılan ve BBC’nin aktardığı araştırmaya göre, Hollanda’da her 50 çalışandan biri, işyerinde cinsel saldırı kurbanı oluyor.

Cinsel tacizin en çok görüldüğü yerlerin başında pazar araştırması yapan şirketler geliyor. Bu sektörde çalışan her 18 kişiden biri işyerinde cinsel tacize uğruyor. İkinci sırada da yiyecek ve içecek sektörü yer alıyor. Bu sektörleri, sigorta şirketleri ile banka ve finans kuruluşları izliyor.Araştırmada sicili en kötü sektörler arasında ayrıca hukuk ve muhasebe büroları ile polis yer alıyor.

En sık rastlanan cinsel saldırı biçimleri de “istenmeyen dokunuşlar, müstehcen yorumlar, elektronik posta ve sosyal medya mesajları ile baskı ve yıldırma” olarak listeleniyor.

İşyerinde yaşanan cinsel saldırıları konu alan çalışmasıyla tanınan Karin Bosman’a göre, birçok taciz mağduru, cinsel saldırılar karşısında sessiz kalıyor. Mağdurlar, utanma, suçlanma ve aşağılanma kaygısı nedeniyle sustuğu için, birçok taciz olayı açığa çıkmıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.