CHP Müftülük Yasasını AYM’ye Götürecek

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilen düzenlemeyi en kısa zamanda Anayasa Mahkemesine götüreceklerini söyledi.

Kadınların haftalardır “Bu Yasalar Böyle Geçmez” kampanyasıyla karşı çıktığı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 20 maddeden oluşan ilk bölümü, dün gece saatlerinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti.

Özel bugün düzenlediği basın toplantısında, “Müftülere yetki veren ve süreç içerisinde imamın, hem imam nikahı hem resmi nikah kıyacağı ve kadınlar için büyük güvencesizlik yaratacak bu uygulamayı en kısa zamanda Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız. Elbette ki bu kadar açık anayasaya aykırı bir hükmün Anayasa Mahkemesi tarafından oybirliği ile iptal edileceğini düşünüyoruz” dedi.

Tasarının AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla kabul edildiğini belirten Özel, komisyonda tasarıya şerh koyan MHP’nin Meclis Genel Kurulu’nda tasarıyı desteklemesine tepki gösterdi; “MHP,  ihtiyaç duydukları her an sarayın her talebine evet diyorlar. Herkes bu düzenlemeye hayır derken komisyonda da hayır demişken MHP, 180 derece tavır ve tutum değiştirebiliyor” dedi.

Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve parti gruplarının Genel Kurulda bir araya geldiğini ve tasarıda, “Türk vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması” başlıklı kanunda değişiklik öngören 31’inci maddedeki düzenlemenin metinden çıkarılması konusunda mutabık kalındığını kaydetti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.