RSF: Tam ve bağımsız bir soruşturma yürütülsün

Panama Belgeleri’nde Malta’ya ilişkin yolsuzlukları araştırmasıyla tanınan Gazeteci Daphne Caruana Galizia’nin, arabasına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama yapan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, gazetecinin ölümüyle ilgili tam ve bağımsız bir soruşturma yürütülmesi yönünde çağrıda bulundu.

RSF’nin AB-Balkanlar Masası Başkanı Pauline Adès, Mével Daphne Caruana Galizia cinayetiyle öfkelendiklerini belirterek, ailesine ve meslektaşlarına taziye dileklerini sunduklarını söyledi.

Daphne Caruana Galizia’ye daha önce yapılan saldırıları da kınadıklarını hatırlatan Pauline Adès Mével, gazetecinin öldürülmesini “Malta’nın demokrasisi, ifade özgürlüğü ve gazetecilik için bu karanlık bir gündür” sözleri ile açıkladı. Adès Méveli Malta hükümetine cinayetin aydınlatılması için tam ve bağımsız bir soruşturma yürütülmesi çağrısı yaparak sorumluların bir an önce yakalanmasını talep etti.

Malta’nın en etkin gazetecilerinden biri olan ve yolsuzluklarla ilgili yazılarıyla tanınan, Daphne Caruana Galizia’nın oğlu Matthew Caruana Galizia olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Polisin yeterli önlem almadığını belirten Galizia hükümetin de fütursuz olduğunu söyledi. Malta’yı bir mafya devleti olarak nitelendiren Galizia, “Şükürler olsun ki kimlik kartınızda cinsiyetinizi değiştirebiliyorsunuz ama en temel özgürlüklerinizi kullanırken havaya uçurulabilirsiniz” dedi.

Gazeteci Daphne Caruana Galizia yaptığı araştırma haberler ile Malta Başbakanı Joseph Muscat’ın Panama Belgeleri ile bağlantılı suçlamalar nedeniyle erken seçimlere gitme kararı almasını sağlamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.