Kemal Kurkut’u sırtından vurarak öldüren polis için müebbet talebi

Diyarbakır’da 21 Mart Nevruz günü kutlamalara katılmak için Malatya’dan gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut ‘canlı bomba şüphesi’ iddiasıyla polis tarafından vurulmuş ve yaşamını yitirmişti. O dönemin Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy tarafından “canlı bomba” olarak duyurulan Kemal Kurkut cinayetinin iddianamesi  tamamlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 7 ay sonra Kemal Kurkut cinayetinin iddianamesini tamamlayarak mahkemeye sundu. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. İddianamede polis memuru Y.Ş.’nin “olası kastla adam öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanması istendi. Diğer polis O.M. hakkında ise “Olası kastla adam öldürmek” suçlamasının Kurkut’un vücudunda çıkan mermi çekirdeklerinin silahından çıkmaması gerekçe gösterilerek takipsizlik kararı verildi.

İddianamede olayın “canlı bomba” şeklinde servis edilmesinden ve Diyarbakır Valisi’ne bu yönlü yanlış bilgi veren emniyet yöneticilerinden söz edilmedi.

Kemal Kurkut ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir’in mahkemeye serbest bırakılan polis memuru Y.Ş.’nin tutuklanması için dilekçe sunacağı öğrenildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.