Şırnak’ta Kömür Ocağında Göçük: 6 İşçi Öldü

Şırnak’ta ruhsatsız olduğu belirtilen özel kömür madeni ocağında meydana gelen göçükte altı işçi hayatını kaybetti. Hastaneye kaldırılan bir yaralının durumunun ağır olduğu bildirildi. Göçük altında kalan bir işçinin kurtarılması için çalışmalar devam ediyor.

DHA’dan Sekvan Küden’in haberine göre, Şırnak ile Cizre arasında, Cudi Dağı eteklerindeki Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde bulunan 3 numaralı kömür ocağında dün saat 15.00 sıralarında göçük meydana geldi. Göçük altından kurtarılıp hastaneye kaldırılan yedi işçiden altısı, tüm müdahalelere karşın yaşamlarını yitirdi.

Bölgeye, UMKE ve AFAD ile sağlık ekipleri sevk edildi. Çevredeki maden ocaklarında çalışan işçiler de arama kurtarma çalışmalarına yardım etti.

Yedi işçi göçükten çıkarılarak Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Altı işçi hastanede hayatını kaybetti, göçük altında kalan 1 işçiyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Şırnak Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Selçuk Yıldırım, arama çalışmalarının devam ettiği göçük alanına gelerek, yetkililerden bilgi aldı. Bölgeye sevk edilen jandarma ekipleri de çevrede sıkı güvenlik önlemi aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir.”

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, Eylül 2017’de en az 147 işçi hayatını kaybetti; 2017’nin ilk dokuz ayında bin 485 işçi hayatını kaybetti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.