İki Kardeşi Panzerle Ezen Polise İlk Duruşmada Tahliye

Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir eve çarpıp 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ile 6 yaşındaki Furkan Yıldırım’ın ölümüne neden olan polis memuru Ö.Y. ilk duruşmada tahliye edildi. Tutuklu polis memuru Ö.Y. ve kendisini görevlendiren amiri M.M. hakkında açılan davanın ilk duruşması Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ö.Y. savunmasında, panzer kullanmak için belgesinin olmadığını söyledi ve dün akşam açıklanan ara karar ile tahliye edildi.

Duruşmayı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, avukatlar ve çocukların ailesi izledi.

İlk duruşmada, olayın gerçekleştiği Mayıs ayından beri tutuklu yargılanan polis Ö.Y. savunma yaptı, “kusurunun olmadığını” iddia etti.

Doğan Haber Ajansı’ndan Sekvan Küden’in haberine göre, şunları söyledi:

“Kaza olmasını istemezdim. Durduğunda ayağım frene basılı halde idi. Hayatın olağan akışının aksine, aracın freni tutmadı. Tek başıma kullandım. Aracı çalıştırıp, kazayı engellemek için çok çabaladım, ancak engel olamadım. Bilirkişi raporunda ‘Eğitimli personel olsa kaza engellenir’ deniyor, ancak öyle bir durum yok. Elimden gelen tüm müdahaleye rağmen araç fren sistemi devreye girmedi.”

“Önce AKP binasında görevliydim. Sonra TOKİ önünde görevlendirildim. MHP binası açılınca panzer aracına yine ben görevlendirildim. Emniyette üç panzer aracı vardı, ancak belgesi olan iki polis vardı. Üçüncü panzere emniyet müdürünün sözlü talimatı ile ben görevlendirildim.

“Daha önce Doçka eğitimi de almadım, ama kullanmak için görevlendirildim. Kursa yazılmıştım, ama belge almadan kaza meydana geldi. Araçta en az iki polis olmalıydı, ancak ben tek başıma devriye attım.”

Yıldırım ailesinin avukatların sorularını da yanıtlayan Ö.Y., amirlerini sorumlu tuttu:

“Belgem olmamasına rağmen çalışmak zorunda bırakıldım. Emniyet müdürü ve yetkililer sorumludur. Kazadan sonra kurslu personel ataması yapıldı, peki neden kazadan önce yapılmadı? Kazada kusurum yok. Hayatımı hiçe saydım. Müdahale etmeye çalıştım. Yapılan haberlerden dolayı psikolojim bozuldu.”

Tutuksuz yargılanan emniyet amiri M.M. de ifadesinde, olaydan altı gün önce koruma müdürlüğü görevine vekaleten baktığını ifade etti:

“Benden yetkili kişiler, daha önce panzer kullanacak personel için liste yapmıştı. Ben de yeni geldiğim için çizelgeyi değiştirmedim. Tek başıma iki müdürlüğe bakıyordum. Panzer görevlisi, kurs olmadan kaymakam oluru ile görevlendirme yapılır. Daha önce de kaymakam görevlendirme yaptı. Emniyet müdürü bunu görevlendirme yapmıştı zaten. Sorumluluk emrini verene aittir.

“Ben Ö.Y.’den sorumluyum, ancak benden Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan sorumludur. Selçuk Erdoğan görevlendirme yaptı, ancak altına ben imza attım. İlçe Emniyet Müdürü tüm şartlarda emir verir. Sözlü emir verdi. Müdür talimatı için yazılı belge isteyemedim. Emri duyan polisler var. Benim yardımcıma bu talimat sözlü verildi. Üç polis şahittir. Herkesin kurslu olup olmadığını öğrenemem. Çok sayıda polis var.”

Duruşmada söz alan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, polislerin koruma mantığına ters davrandığını ve olay yeri krokisinin yanlış hazırlandığını belirtti:

“Aracı tek başına kullanılması başlı başına bir hatadır. Polisin sokakta geri gitmesini gerektirecek bir durum yok. Sanığın muhtemel kasıttan yargılanması gerekiyor. Sanığın tutukluluk halinin devam etmesini talep ediyoruz.”

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen de “olayın, ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’dan ziyade kasıtlı öldürme olduğunu” söyledi.

Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“11 ton olan zırhlı araca 7 ton eklenmenin kim tarafından yapıldığının tespit edilmesini talep ediyoruz. Sanık polisler dışında kalan yetkililerin de dosyaya dahil edilmesini ve tutuksuz yargılanan polisin de tutuklanmasını talep ediyoruz.”

Savunmaların ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, ara kararında, olay yerinde 22 Kasım’da keşif yapılması ve tutuklu sanık polis memuru Ö.Y.’nin tahliyesine karar verdi.

Ne olmuştu?
Şırnak, Silopi ilçesinin Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs 2017’de kullandığı panzerle manevra yaparken bir eve çarpan polis, içeride uyuyan 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım adlı kardeşlerin ölümüne neden oldu.

Panzer, MHP ilçe binasını korumakla yükümlüydü. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı, panzerinde sürücüsü polis Ö.Y. tutuklandı. Ö.Y. ile onu görevlendiren amiri M.M.’ye “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan dava açıldı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : bianet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.