OHAL beşinci kez 3 ay daha uzatıldı

Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan tavsiye kararlarının değerlendirilmesi üzerine Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı.

Toplantının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, MGK’nin tavsiye kararı üzerine Bakanlar Kurulu’nun OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına karar verdiğini duyurdu. OHAL’in, 19 Ekim Perşembe günü saat 01.00’dan geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM Başkanlığına sunuldu. İlk olarak 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL, beşinci kez uzatılmış oldu.

Bekir Bozdağ’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Süresi dolmak üzere olan OHAL’in uzatılmaması hususunu değerlendirdi ve OHAL’in 3 ay daha uzatılması hususunu Bakanlar Kurulu’na tavsiye etti. OHAL devlete ilan edilmiştir. Hak ve özgürlüklerin işleyişinde OHAL nedeniyle herhangi bir aksama olmamıştır. Karar TBMM Başkanlığı’na gönderilmiştir.”

Bozdağ, türk hava sahasının IKBY’ye kapatılması kararı alındığını da açıkladı. Bozdağ, karara ilişkin şunları söyledi:
“Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerlere uçuşa kapatılması konusunda Milli Güvenlik Kurulunda alınan tavsiye kararı doğrultusunda Bakanlar Kurulumuz, uçuşa kapatmıştır. Bundan sonra Türk hava sahasını kullanarak hiçbir uçak Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin bulunduğu yerdeki havaalanlarına uçamayacak ve oradan kalkan hiçbir uçak da Türk hava sahasını kullanamayacak.”

Bozdağ, IKBY’ye dönük yaptırımlar kapsamında Habur Sınır Kapısı’nın Irak merkezi hükümetine devri için çalışma başlatılacağını da açıkladı:

“Milli Güvenlik Kurulu’nda, halk arasında Habur Sınır Kapısı olarak bilinen İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın, Irak hükümetine devri konusunda çalışma başlatılması tavsiye edildi hükümetimize. Bakanlar Kurulumuz da bu tavsiye doğrultusunda karar aldı ve bu konuyla ilgili bakanlar, bakanlıklar, kamu görevlileri bu çalışmaları başlattılar. Tabii çalışmalar bittikten sonra bu kapı tamamen Irak hükümetinin kontrolüne geçmiş olacaktır ve orada da Türkiye’nin muhatabı Irak hükümeti olacaktır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.