‘Hava kirliliği Avrupa’da 400 bin kişinin erken ölümüne sebebiyet veriyor’

Avrupa Birliği tarafından kurulan bağımsız araştırma kurulu Avrupa Çevre Ajansı’nın yayınladığı rapor havadaki ince partiküllerin, Avrupa’da  her yıl 400 binden fazla kişinin erken ölümüne sebebiyet verdiğini öne sürüyor.

Türkiye’den mevcut verilerin de kullanıldığı araştırma, hava kirliliğine en fazla yol açan kaynakları ulaşım, tarım, enerji santralleri ve sanayi olarak gösteriyor.Ajansın 2017 yılı için güncellediği rapor 2015 yılında Avrupa’da 2500’ün üzerinde gözlem noktasından takip edilen veriler ile oluşturulmuş.

Bu veriler hava kirliliğinin yavaş bir şekilde azaldığını gösterse de, bazı noktalarda hala ince partikül (PM), azot dioksit (NO2) ve alçak seviyelerdeki ozon (O3) oldukça yüksek seviyelerde oluğunu ve büyük zararlar verdiğini gözler önüne seriyor.

Rapor, özellikle  dizel arabalardan, odun sobalarından ve diğer kirletici gazların birbiri ile reaksiyona girmesi ile oluşan ve insan saçının 30’da 1’i genişliğinde olan partiküllerden PM 2.5’in, insanların akciğerlerine yerleşip solunum yolu ve kalp rahatsızlıklarına sebebiyet vererek her yıl 428 bin kişinin erken ölümüne sebebiyet verdiğini öne sürüyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.yesilist.com/avrupa-cevre-ajansi-hava-kirliligi-avrupada-400-bin-kisinin-erken-olumune-sebebiyet-veriyor/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.