Meclis binası 153 milyona yenileniyor

Yeni silah alma bahanesiyle, birçok vergiye zam yapmaya hazırlanan hükümet, israftan vazgeçmiyor. İşçiye, memura, emekliye gelince ‘fazla zam yaparsak ekonomik dengeler bozulur’ diyen Hükümet, 4 yıl önce 130 milyon liraya yaptırılan Meclis ek binasını 152.9 milyon liraya yeniden yapmaya hazırlanıyor. 

Milletvekillerinin kullandığı binanın son teknoloji ile yapıldığı açıklanmıştı.  Nisan 2014 tarihinde kullanıma açılan ve 2015’te milletvekillerinin kullanmaya başladığı binada milletvekilleri makamlarının odalarında ileri teknoloji kullanılmış, odaların aydınlatma ve ısınmaları akıllı sistemleri ile donatılmıştı.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın mevcut binayı beğenmeyerek yeni bir bina yapımına ihtiyaç olduğu yönündeki ifadelerinden sonra da harekete geçildi. Yüksek bir bütçeyle yapılması planlanan yeni hizmet binasının nerede inşa edileceği henüz netlik kazanmadı.

Meclis Başkanlık Divanının çarşamba günkü toplantısında Meclisin 2018 yılı bütçesi görüşüldü. Bu kapsamda 2017 yılı bütçesine göre 273 milyon 500 bin TL’ye denk gelen yüzde 27.9’luk bir artışla 2018 bütçesinin 1 milyar 232 milyon 421 TL olması kararlaştırıldı. Bu denli yüksek bir bütçenin ayrılmasının nedeni ise toplantıda yapılan sunumda ortaya çıktı. 4 yıl önce açılan yeni hizmet binasının yerine yenisinin yapılması için bütçeden 152.9 milyon liralık bir pay ayrıldı.

Yeni bina yapımı için ayrılan bütçe Meclisteki gereksiz harcamaları da yeniden gündeme geldi. Bu harcamalardan birisi Meclis yerleşkesindeki lojmanların yıkımı olmuştu. Lojmanların yıkım kararı alınmadan kısa bir süre bakım masrafları için 142 bin TL tutarında bir harcama yapıldı. Bakım işlemleri biter bitmez lojmanların yıkım kararı alındı. Bunun içinde 40 bin TL’lik bir harcama daha yapıldı.

Sunumda ayrıca artışın bir diğer nedeni olarak ise personel ve milletvekilleri maaşları gösterildi. Bütçede milletvekilleri ve personelinin ödenek, yolluk ve maaşları için 100 milyon TL tutarında bir pay ayrıldı.

SAYIŞTAY raporlarında Cumhurbaşkanlığı harcamalarının milyonlarca lira tuttuğunun ortaya çıkmasının haberleştirilmesi üzerine ‘İtibardan tasarruf olmaz’ savunması gelmişti.

Gazetelerde çıkan haberlerin halkta olumsuz yargı oluşturmak için yapıldığını ileri süren Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin en yüksek temsil makamı, dolayısıyla ülkemizin vitrini olan Cumhurbaşkanlığı nezdindeki faaliyetlerin ‘itibarda tasarruf olmaz’ anlayışıyla, ülkemizin vakarına yaraşır şekilde yürütülme mecburiyeti vardır. Bununla birlikte tüm bu hizmetler, hem Türkiye’nin büyüklüğüne ve itibarına yakışır kalitede, hem de en uygun maliyetlerle gerçekleştirilmiştir” denilmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.