Irak güvenlik güçleri, Kerkük’e operasyon başlattı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge’den almak için harekete geçtiğini açıkladı.

Güvenlik Ajansı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Irak güvenlik güçleri  ve Haşdi Şabi’nin Kerkük’ün güneyindeki Tuzhurmatu’dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip Peşmerge’nin kontrolündeki “K1 Askeri Üs” ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi.

Barzani’ye yakınlığı ile bilinen Rudaw’a konuşan Kerkük’ün azledilen Valisi Necmettin Kerim kenti teslim etmeyeceklerinin belirtirken halkı sokağa çağırdı.

Kısa bir süre sonra Irak devlet televizyonu, ordu birliklerinin ‘Kerkük bölgesinde’ geniş bir alanda denetimi ele geçirdiğini, Kürt güçleriyle herhangi bir çatışma meydana gelmediğini duyurdu. Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Irak güvenlik güçlerine Peşmerge ile işbirliği yapmaları, çatışmalardan kaçınmaları ve sivilleri korumaları yönünde talimat verdi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin başdanışmanı Hemin Hawrami, Haşdi Şabi güçlerinin Tuzhurmatu’dan Peşmerge mezvilerini bombalamaya başladığını belirtti. Hawrami, Twitter’dan yaptığı açıklamada Barzani’nin Peşmerge birimlerine hiçbir savaşa ön ayak olmamaları emri verildiğini, ancak ilerleyen milislerin ateş açmaları durumunda Peşmerge’ye her tür gücü kullanmaları için yeşil ışık yakıldığını söyledi. Hawrami IKBY Başkan Yardımcısı Kosrat Rasul’un ağır silahlı Peşmerge Tugayı’yla Kerkük’e geldiği bilgisini paylaştı.

Hawrami ayrıca Tuzhurmatu’dan Kerkük’e yönelik başlatılan iki ayrı Haşdi Şabi saldırısının püskürtüldüğünü ifade etti. Saldırılar sırasında 4 zırhlı askeri aracın pusuya düşürüldüğü ileri sürüldü.

Irak ordusuna yakın kaynaklar ise, Haşdi Şabi ve Irak ordusunun Kerkük’ün kenar mahallelerine kadar ulaştığını ifade ediyor. Yerel kaynaklara göre, Sanayi Mahallesi’nde yaşanan çatışmada, 12 Haşdi Şabi milisi yaşamını yitirdi. Ancak bu bilgi henüz teyit edilmedi.

Haşdi Şabi sorumlusu Kerim Nuri, operasyonla ilgili Rudaw’a açıklama yaptı. Nuri, Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük’e yöneldiğini doğruladı. Güçlerinin Kerkük’e yönelmesinin referandum ile ilgisinin olmadığını iddia eden Nuri, 2014 öncesinde merkezi hükümetin kontrolünde olan bölgeleri yeniden kontrole almak için güçlerinin harekete geçtiklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan Kerkük’te yaşanan sıcak gelişmelere ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Gerginliği artıracak adımlardan uzak durun. Şiddete karşıyız. Odağımız DAEŞ olmalı. Irak’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Talihsiz referanduma rağmen diyalog en iyi yol” ifadeleri yer aldı.

Irak hükümeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Kerkük’e PKK’lileri getirdiğini ileri sürerek, “Kerkük’teki PKK varlığı savaş ilanıdır” açıklamasında bulunmuştu. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi başkanlığında askeri ve güvenlik yetkilileri ile toplantı yapılmış ve toplantının ardından Kerkük ve diğer bölgelerin Irak hükümetinin otoritesine bırakılması talep edilmişti.

Kaynak: Evrensel

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.