Hayvancılık kaynaklı metan gazı salımı düşünülenden daha fazla

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneliin yayınladığı rapordan  %11 oranında daha fazla olduğunu gösteriyor.

IPCC tarafından düzenli olarak yayınlanan bu raporlar binlerce biliminsanı tarafından hazırlanıyor ve liderlere iklim değişikliğine karşı mantıklı karar alınması için bir yol sunuyor. Bununla beraber yapılan yeni araştırma eski raporlarda bazı detayların gözden kaçtığını gösteriyor.

Araştırmayı gerçekleştiren ABD Tarım Bakanlığı için çalışan Julie Wolf, bazı bölgelerde hayvancılık sektör rakamlarının değiştiğini ve sektörün daha büyük ve daha fazla yem tüketen hayvanlar ürettiğini belirtiyor.

Wolf bu durumun daha fazla methan salımına yol açabileceğini, bu yüzden hayvancılık ile ilgili rakamların tarihi geçmiş verilere dayandığını savunuyor.

2000 ile 2006 yılları arasında yavaşça artan havadaki metan gazı oranı son 10 yılda (2006’dan itibaren) 10 kat daha hızlı artmış. Dünya’nın atmosferik ısısı için önemli bir değişken olan metan, karbondioksitten 4 kat daha fazla ısınma potansiyeline sahip.

Bununla beraber, metan üreten kaynakların hepsini direkt olarak ölçmek mümkün değil, bu yüzden metan ölçümlerinin bir kısmı varsayımlara bağlı. Torf, sulak alanlar ve termitler gibi doğal kaynaklar dışında, insan eli ile üretilen metan gazının iki ana kaynağı var.

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.yesilist.com/hayvancilik-kaynakli-metan-gazi-saliminin-dusunulenden-daha-fazla-oldugu-ortaya-cikti/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.