ABD: Vize kararını büyükelçilik tek başına almadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye yaşanan diplomatik gerilim ve vize başvurularının askıya alınması hakkında açıklama yaptı.

Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel’in haberine göre, Heather Nauert “Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık. Bu karar elçimizin tek başına aldığı bir karar değildir. Bizim büyükelçilerimiz tek başlarına iş yapmaz. Bu karar Dışişleri, Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) koordinasyonunda alındı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Sırbistan’da yaptığı açıklamada, “Ankara’daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması sonra da ben ‘bunu devletim adına aldım’ demesi düşündürücüdür. Eğer durum böyleyse ABD’deki üst düzey yönetimlerle bizim konuşacak bir şeyimiz yok. Öyle değil de büyükelçi bunu kendi kafasına göre aldıysa ABD üst yönetiminin o büyükelçiyi orada tutmaması gerekir” demişti.

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass hakkında da konuşan Nauert, “John Bass’in Türkiye’de görev yapmasından gurur duyduk, kendisi başarılı bir diplomattır. Bass’in arkasındayız. Hem Dışişleri Bakanlığı olarak biz hem de Beyaz Saray” şeklinde konuştu.

“ABD’nin vize hizmetlerini vermeye yeniden başlaması için koşulu ne?” sorusuna Nauert, “İyi bir başlangıç, tutuklu iki personelimizin avukatlarıyla görüşmesine izin vermek olur” diye cevap verdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.