Ankara Üniversitesi, Türkiye’nin en eski insan hakları merkezini kapattı

Ankara Üniversitesi (AÜ) rektörlüğü, fakültelerdeki araştırma merkezlerini kendisine bağladı. Böylece Türkiye’nin en eski insan hakları merkezi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi de kapandı.

Mulkiyehaber.net’in aktardığına göre bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle AÜ’de bilimsel çalışmalar yürüten araştırma merkezlerinin organların oluşumundan faaliyetlerine kadar bütün çalışmaları rektörlüğe bağlandı. Bu, bilimsel çalışmaların rektörlüğün izniyle yürütülmesi anlamına geliyor.

“Araştırma merkezleri fakülteye bağımlı bilimsel araştırma uygulama ve eğitim birimleridir” ifadesi de yönetmelikte yer almadı.

Değişiklikle, 1978’de kurulmuş Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi, ismi, Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi diye değiştirilip rektörlüğe bağlandı.

Kapatılan merkezin son müdürü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, “AÜ SBF İnsan Hakları Merkezi Türkiye akademisinin yüz akı olarak anılacak, ben de bir parçası olmanın gururunu hep taşıyacağım” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir