BM: 2016’da Çatışmalarda 8 Bin Çocuk Öldü veya Yaralandı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar başlıklı yıllık raporu duyururken geçen yılki silahlı çatışmalarda dünya genelinde sekiz binden fazla çocuğun yaşamını yitirdiğini ya da yaralandığını belirtti.

Bianet’te yer alan haberde, yaşanan ölümlerin yüzde 40’nın Afganistan’da gerçekleştiği, 3 bin 512 çocuğun hayatını kaybettiği ya da yaralandığı bildirildi. BM verilerine göre bu sayı bugüne kadar bu konuda Afganistan’da ulaşılan en yüksek sayı.

Raporda, Yemen’de 1340, Suriye’de ise 1299 çocuğun öldüğü ya da yaralandığı ifade edildi. Yüzlerce çocuğun eline silah verilip savaştırıldığı, cinsel şiddete maruz kaldığı ya da okullara yapılan saldırılarda hedef alındığı belirtildi.

BM Genel Sekreteri Guterres Eş Şebab, Boko Haram, IŞİD ve Taliban’ın çocuklara karşı yaptığı ihlallerin sayısının 6800’ü aştığını ifade etti.

Raporda Afganistan, Irak, Suriye, Yemen, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mali, Myanmar, Somali, Sudan ve Güney Sudan’daki ihlallere dikkat çekildi.

Husilere karşı Yemen hükümetine destek veren Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon da ilk kez “kara liste”ye dahil edildi.

* Raporun İngilizcesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.