Dayanışma Akademileri Güz Dönemi Başlıyor

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) görevlerinden ihraç edilen akademisyenlerin kurduğu Dayanışma Akademileri’nde güz dönemi dersleri başlıyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Kocaeli, Mersin, Eskişehir ve Dersim illerinde kurulan Dayanışma Akademileri, 3-10 Ekim haftasını akademik açılış yılı haftası olarak sundu. Ankara, İzmir, Antalya ve Kocaeli’deki akademilerin açılış tarihi ise kesinleşti.

Akademik bilgi üretimini siyasal ve toplumsal alanlarda barışı, şiddetsizliği ve adaleti öncelikli kılarak gerçekleştirmek niyetinde olan akademisyenler, tüm demokratik oluşumları çabalarını desteklemeye davet ediyor.

Kocaeli Dayanışma Akademisi

Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) 2017-2018 eğitim yılına 4 Ekim Çarşamba Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde başlayacak. KODA’nın açılış dersini “Ortadoğu’da Düşünce Özgürlüğü ve Akademi” dersi ile Fulya Atacan verecek.

Akademi’de ilk dersin ardından, “Bilim ve Mücadele” başlıklı bir forum düzenlenecek. Dersler 13.00’de başlayacak.

Ankara

Ankara Dayanışma Akademisi 7 Ekim Cumartesi günü İsmail Beşikçi’nin vereceği açılış dersi ile güz dönemine başlayacak.

İTÜ Evi’nde, saat 17.00’de gerçekleşecek dönemin ilk dersinde “Bilim Yöntemi, Kürtler, Ermeniler, Aleviler” başlığı tartışılacak. İlk dersin ardından Bandista konseri olacak.

İzmir

İzmir Dayanışma Akademisi yeni dönemin ilk dersini 6 Ekim Cuma günü 18.30’da Tepekule Kongre ve sergi merkezinde verecek. Yard. Doç. Dr. Barış Ünlü, “Duygular, Düşünceler ve Barış İçin Akademisyenler” dersini, Yard. Doç. Dr. Lülüfer Körükmez ise “Akademide Toplumsal Cinsiyetin İcrası” dersini anlatacak.

Derslerde moderatörlüğü Prof. Dr. Ayşen Uysal üstlenecek.

Antalya

Antalya Dayanışma Akademisi’nde dersler 7 Ekim Cumartesi, 13.00’da Nobel 1 Cafe’de başlayacak.

Açılış dersini Biyolog Dr. Nermin Biter “Aynılık ve Başkalık Örüntüsü” başlığıyla Evrim Kuramı’nı anlatarak yapacak.

Dayanışma Akademileri’nin kökü Eskişehir’de dayanışma amacıyla yapılan derslerle atıldı. Ardından İstanbul’da Kampüssüzler aracılığıyla devam etti.

İlk örneği Kocaeli’de Eylül 2016’da ihraç edilen akademisyenler aracılığıyla oluşturuldu ve diğer şehirlere yayıldı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/toplum/190273-dayanisma-akademileri-guz-donemi-basliyor

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir