Başak Köklükaya Ödülünü “Onuruyla Yaşamak İçin Direnenlere” İthaf Etti

24. Adana Film Festivali’nde “İşe Yarar Bir Şey” filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü almaya hak kazanan Başak Köklükaya, ödülünü açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ithaf etti.

Bianet’te yer alan haberde, Köklükaya törende yaptığı konuşmada “Bu önemli ve güzel ödülü hâlâ direnmekte olan, onuruyla yaşamayı seçen, onuruyla yaşamak için direnenlere ithaf etmek istiyorum” dedi; bu ifadeler ödülünü Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ithaf ettiği yorumlarına neden oldu.

Gülmen ve Özakça kanun hükmünde kararname ile işlerinden atılmalarının ardından işlerini geri alınmaları talebiyle 328 gün önce eyleme başladı. Yanıt alamayınca eylemi 208 gün önce süresiz açlık grevine çevirdiler; 132 gün önce eylem yaptıkları alandan gözaltına alınarak tutuklandılar. Başak köklükaya’nın da söylediği gibi “hâlâ direniyorlar”.

Başak Köklükaya kimdir?

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı, Bale Bölümü ile Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Tiyatro Bölümü mezunu. 1995 yılında Şehir Tiyatroları’nda çalışmaya başladı. Televizyon dizilerine “Yazlıkçılar” (1995) ile başladı; ardından “Bizimkiler”de rol aldı. Ferzan Özpetek’in “Hamam” ilk sinema filmi oldu. Bu filmle Ankara Film Festivali’nde “Umut veren yeni kadın oyuncu” ödülünü aldı. 1999 yılında rol aldığı ve Zeki Demirkubuz’un yönettiği Üçüncü Sayfa filmiyle Türkiye’de verilen tüm sinema ödüllerini kazandı.

Çağan Irmak’ın “Mustafa Hakkında Her Şey”, Tassos Boulmetis’in “Bir Tutam Baharat”, Zeki Demirkubuz’un “İtiraf”, Alberto Rondalli’in Derviş, Ferzan Özpetek’in “Harem Suare” ve “Hamam” filmlerinin yanı sıra, Yılmaz Erdoğan’ın “Organize İşler” filminde de rol aldı. Sinema alanında dağıtılan birçok ödül kazandı; en son “Küçük Kıyamet” (2006) adlı filmdeki rolüyle Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği’nin En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir