Cumhuriyet davasından tahliye çıkmadı, 25 Eylül’e ertelendi

Cumhuriyet Gazetesi’nin 17 yöneticisi ve çalışanı hakkında açılan davanın altıncı oturumu Silivri Ceza İnfaz Kurumları’nın karşısındaki duruşma salonunda yapıldı. Duruşmada mahkeme Cumhuriyet çalışanlarının tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme duruşmayı 25 Eylül’e erteledi. 25 Eylül’deki duruşma Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek.

İlk beş oturumu temmuz ayında Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen davanın altıncı oturumunda İnan Kıraç, Alev Coşkun, Mustafa Pamukoğlu, Nevzat Tüfekçioğlu, Şükran Soner, Nail İnal, Mehmet Faraç, Rıza Zelyut, İbrahim Yıldız, Leyla Tavşanoğlu, Miyase İlknur, ve Aykut Küçükkaya’nın tanık olarak dinlenmesi bekleniyor. Ayrıca Cumhuriyet Çalışanı Emre İper de ilk kez hakim karşısına çıktı.

İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk beş oturumun sonunda Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Musa Kart, Güray Tekin Öz, Turhan Günay, Önder Çelik ve Hakan Kara tahliye edilmiş, Ahmet Şık, Akın Atalay, Kadri Gürsel ve Murat Sabuncu’nun tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, muhabir Ahmet Şık, yazar Kadri Gürsel, gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Jeansbiri adlı Twitter hesabını kullanmakla suçlanan Kemal Aydoğdu’nun ise tutukluluk hallerine devam kararı verilmişti.

Duruşma öncesi sosyal medyada #ÖzgürlükteBuluşalım hastagı twitter TT listesinde üst sıralara kadar yükseldi. Silivri’de görülen Cumhuriyet duruşmasını HDP ve CHP milletvekillerinin yanı sıra birçok yabancı medya kuruluşu, gazeteci sendikaları ve onlarca avukat da izliyor.

Duruşma sonrası açıklama yapıldı. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu şunları söyledi:

“Bugün büyük bir umutla geldik. Yargı bir nevi kendini yargıladı. Yargı tarafsızlığının söz edilmezliğinden büyük fırsatı da kaçırmış olduğumuzu düşünüyoruz. 2 hafta sonra Çağlayan’da bizim için bir ümit daha olacak. Yargının Cumhuriyet’e büyük bir adalet borcu var. Bu gerçekleşmedi ama. Çürütülmüş idiaanemeyle verilen kararın ardından üzüntü duyduk. Biz çalışmalarımıza ve umudumuza devam edeceğiz. Yargı bugün kendini yargıladı. Yargı tarafsızlığına ilişkin yeni umutlar elde edemedik.”

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ise; “Sonuna kadar direneceğiz. Bütün arkadaşlarımız adına söz veriyorum bütün gazeteciler cezaevine çıkana kadar savaşımız devam edecek” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.evrensel.net/haber/332049/dakika-dakika-cumhuriyet-davasinin-altinci-oturumu

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir