TMMOB şehir plancıları odasından ODTÜ açıklaması

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Şehir Plancıları Odası, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) giren iş makinelerinin yol yapımı için ormanlık alanda yarattığı tahribata yönelik basın açıklaması yaptı.

9 Eylül’de gece baskınıyla başlayan ağaç kesimi ve protokoldeki kararlara uyulmamasına ilişkin TMMOB Şehir Plancıları Odası, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tünel projesindeki çelişkileri içeren beş soru sıraladı:

* Yeni yol genişliğine göre teknik çalışma ve yeni bir imar planı neden yapılmamıştır?

* Ankara Büyükşehir Belediyesi bu kadar kısa sürede nasıl yeni bir yol projesi yapmıştır?

* Yol projesi ne zaman araziye aplike edilmiştir, bu aplikasyon işlemi ODTÜ tarafından kontrol edilmiş midir?

* 38 metre olan yol için neden yaklaşık 100 metre genişliğinde bir gövde açılmıştır? Bu tahribatın denetimi kimler tarafından yapılacaktır?

* Bu işbirliğin sonucu olan doğal tahribat neden bir gece yarısı operasyonu olarak yapılmıştır?

Açıklamada ODTÜ Rektörlüğü’nün 8 Eylül’de Ankara Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı protokoldeki kararlara belediyenin uymadığı ifade edildi. Protokolde ODTÜ arazisinden 38 metre için anlaşma sağlanırken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Twitter hesabından paylaştığı görselden açılan alanın yaklaşık 90-100 metre genişliğinde olduğu belirtildi.

Şehir Hastaneleri projesi için yapılması planlanan yollar için açılan davaların hala sürdüğü de belirtilirken ODTÜ Rektörü’nün detaylı bir teknik çalışma olmaksızın Ankara Valiliği ve Belediye ile vardığı mutabakat eleştirildi.

Bölgedeki trafiği rahatlatmak maksadıyla yapıldığı söylenen tünelin aksine keşmekeş yaratacağı bilgisi de açıklamada yer aldı:

“Uzun erimde bölgede oluşacak olan trafik problemine bir çözüm olmayacak aksine kaos halini almış Ankara ulaşımını iyice keşmekeş haline getirecektir. Çözüm nitelikli, konforlu, güvenli ve ekonomik hedeflerle bütüncül ulaşım politikaları geliştirerek, kamu kaynaklarını heba etmeyecek, sürdürülebilir uygulamalar geliştirmektir.

“ODTÜ Ormanı şu anda Ankara‘nın en büyük ve en önemli yeşil alan arzını sağlayan alandır. Böylesine önemli bir değer söz konusuyken öncelikli olarak bu alanın korunması, özellikleri ile geliştirilmesi ve alan için son derece titiz çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir.”

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : BİANET

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir