Cumhuriyet davasının ikinci duruşması bugün Silivri’de görülüyor

Cumhuriyet davasının ikinci duruşması bugün Silivri’de görülecek. Cumhuriyet muhasebe çalışanı Emre İper’in dosyasının İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ana davayla birleştirilmesinin ardından davadaki sanık sayısı 20 oldu.

Davada, 18 Cumhuriyet çalışanı ve yöneticisi, bir Cumhuriyet’in eski telifli çalışanı (İlhan Tanır) ve bir de Twitter kullanıcısı (Ahmet Kemal Aydoğdu) yargılanıyor. Davada Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ahmet Şık, Cumhuriyet Gazetesi muhasebe çalışanı Emre İper ile tweet’leri nedeniyle yargılanan Ahmet Kemal Aydoğdu tutuklu yargılanıyor.

Bianet’in haberinde ilk duruşmanın son gününde tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi okur temsilcisi Güray Öz, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Bülent Utku, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Hakan Kara, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Kemal Güngör ve Cumhuriyet Gazetesi Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile Cumhuriyet Gazetesi eski yayın yönetmeni ve köşe yazarı Aydın Engin, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Hikmet Çetinkaya, Eski muhasebe müdürü Bülent Yener, muhasebe müdürü Günseli Özaltay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç tutuksuz yargılanıyor.

Davada sanık olarak yer alan Cumhuriyet Gazetesieski genel yayın yönetmeni ve köşe yazarı Can Dündar, Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanıİlhan Tanır hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.

5 gün süren ilk duruşmanın ardından Silivri’te taşınan davayı çok sayıda gazeteci ile basın ve ifade özgürlüğü örgütü de izliyor.

Bugünkü duruşmada, mahkeme heyetinin ara kararında dinlenmesine karar verdiği tanıklardan bir kısmının dinlenmesi bekleniyor. Hangi tanıkların dinleneceği henüz kesin değil. Duruşmada ayrıca Emre İper de ilk defa ifade verecek.

Abdurrahman Orkun Dağ (Başkan) ve Ramazan Çiçek, Halit İçdemir’den oluşan mahkeme heyeti İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti şu tanıkların dinlenmesine karar vermişti:

Mustafa Balbay, İnan Kıraç, Alev Coşkun, Mustafa Pamukoğlu, Nevzat Tüfekçioğlu, Şükran Soner, Nail inal, Mehmet Faraç, Rıza Zelyurt, İbrahim Yıldız, Leyla Tavşanoğlu, Miyase İlknur, ve Aykut Küçükkaya.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir