Türkiye’de ilk kez Kara Afrika Müzesi açılacak

Gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz’un 50 yıl boyunca Afrika’nın çeşitli bölgelerinden topladığı 450 parça mask ve materyallerden oluşan koleksiyonu, İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nce yaptırılan Kara Afrika Müzesi’nde sergilenecek.

Hıfzı Topuz, 50 yılı aşkın süre boyunca Afrika’nın değişik bölgelerini gezerek topladığı mask, takı ve çeşitli materyallerden oluşan koleksiyonunu geçtiğimiz günlerde Büyükçekmece Belediyesi’ne bağışlamıştı.

Temel atma töreninde konuşan Hıfzı Topuz hayatının en mutlu gününü yaşadığını belirterek şunları söyledi: “Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan bey ilgi gösterdi. Eğer Hasan bey olmasaydı, Büyükçekmece Belediyesi’nin yöneticileri olmasaydı bu iş gerçekleşemezdi. Bu müze projesi onun sayesinde oldu. Ben sadece tohumunu attım. Burası gelişecek ve bir kültür yuvası olacak. Burada toplantılar yapılacak, konserler verilecek, sempozyumlar düzenlenecek. Örnek bir müze olacak burası. Müzenin dışında aynı zamanda da bir kültür merkezi olacak. Müzede 450 parça maske ve Afrika’ya has çeşitli halı, heykel, takılardan oluşan materyaller sergilenecek. Bunlar 50 yıl süresince Afrika’nın çeşitli bölgelerinden toplanmış parçalar. Bunun bu şekilde bir müzede değerlendirilmesi beni çok mutlu etti.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://kulturservisi.com/p/turkiyede-ilk-kez-kara-afrika-muzesi-acilacak

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir