6. Uluslararası Klarnet Festivali başladı

Her yıl dünyanın en değerli müzisyenlerini, dinleyicilerle buluşturan 6. Uluslararası Klarnet Festivali bugün başladı.

Bu sene 8- 17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival, Serkan Çağrı’nın sanat yönetmenliğinde yapılacak Geçtiğimiz yıllarda George Dalaras, Giora Feidman, Trilok Gurtu, Ivo Papazov, Natacha Atlas gibi müzik duayenlerini ağırlayan festivalde bu yıl da 10 günde 38 sanatçı, 21 etkinlik, 9 konser, 11 lokasyon ile 6. Uluslararası Klarnet Festivali’nin sloganındaki gibi ‘İstanbul Nefes Alıyor’.

8-9 Eylül’de meydan dinletileri ile başlayacak, 10 Eylül’de Klarnet Şenliği ile devam edecek olan festivalin bu yılki programında Gypsy, Türk, caz, funk gibi pek çok müzik türünü birleştiren eğlenceli performanslarıyla New York Gypsy All Stars, ‘Yine Mi Çiçek’, ‘Ağladıkça’, Sarışınım’ gibi besteleriyle Türk müzisyenlerin ve müzikseverlerin çok yakından tanıdığı dünyanın en önemli ud sanatçılarından Ara Dinkjian, Selim Sesler ile ‘Karşılama’ adlı bir projeye imza atan Kanadalı Halk Müziği sanatçısı MacCrimmon aynı sahneyi paylaşarak 11 Eylül’de Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde sonsuz bir müzik ziyafeti sunacak. Balkan müziğinin efsanesi Goran Bregovic de, 12 Eylül’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde izleyicilere eğlence ve hüznü aynı anda yaşayacakları unutulmaz bir konser verecek. 13 Eylül’de Bostancı Merkezi’nde gerçekleştirilecek ‘Ustaya Saygı’ konseri, bu yıl Arabesk Müziği’nin babası olarak tabir edilen Müslüm Gürses anısına yapılacak. Gürses’in dillere pelesenk olmuş şarkılarını birbirinden ünlü isimler seslendirecek. Şarkıları ve gitarıyla Cezayir’den tüm dünyaya ışık saçan Souad Massi ve dünyaca ünlü Türk klarnet sanatçısı Serkan Çağrı da 14 Eylül Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde festivalcilere müziğin tüm renklerini sunacakları bir performans sergileyecek.

Massi; Arapça, Fransızca, İngilizce ve Berberice söylediği parçalarla herkesi mest edecek. Festivalin son gününe dek İstanbul’un her yerinde yapılacak etkinlikler, müzikseverlere keyif dolu dakikalar yaşatacak

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir