ABD Kuzey Kore için Petrol Ambargosu İstedi

ABD, Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımlar içeren karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sundu ve tasarının 11 Eylül Pazartesi günü oylanması istedi.

Tasarı, Kuzey Kore’ye petrol ambargosu uygulanması, ülkenin lideri Kim Jong-un’un yurtdışındaki mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi, tekstil ihracatının ve Kuzey Koreli işçilerin yurtdışında çalışmasının yasaklanmasını içeriyor.

Tasarıdaki yaptırımların kabul edilmesi için BMGK daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın veto hakkını kullanmaması ve 15 üyeden en az 9’unun tasarı lehinde oy vermesi gerekiyor.

BM Genel Sekreteri Guterres, Kuzey Kore krizinin askeri sonuçlarının dehşet verici olabileceğini belirterek Kore yarımadasında savaş çıkmasının mutlaka önlenmesini istemişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, en son 6 Ağustos’ta Kuzey Kore’nin yaklaşık 3 milyar dolar olan toplam ihracat gelirlerini üçte bir oranında azaltmayı hedefleyen yeni yaptırımlar uygulanması kararını almıştı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/dunya/189609-abd-kuzey-kore-icin-petrol-ambargosu-istedi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir