Photo Credit To Evrensel

Yapılaşma, orman yangınları, kaçak avcılık sebebi ile yaban hayatı tehlike altında

Türkiye’nin yaban hayatı bakımından en güçlü alanlarından Munzur Havzası yapılaşma, orman yangınları ve kaçak avcıların tehdidi altında.

Kemal Özer’in haberinde, binlerce endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Dersim, Türkiye’nin yaban hayatı açısından da en güçlü sahalarından biri.  Bu doğal zenginliklerin büyük bölümü de Munzur Havzası’nda yer alıyor.

1600 bitki türüne ev sahipliği yapan Munzur Havzası’ndaki bitkilerin yüzde 18’i endemik.  Munzur aynı zamanda Türkiye’nin yaban hayatı açısından da en güçlü sahalarından biri olma özelliğine sahip. Ancak son yıllarda yapılan baraj inşaatları, HES projeleri ve orman yangınları bitki türleri ile yaban hayatını tehdit ediyor. Bu tehditlere bir de kaçak avcılar ekleniyor.

Son yılların en kurak yaz mevsiminin yaşandığı Dersim’de, yüksek kesimlerde su ve yiyecek bulmak konusunda sıkıntı yaşayan yaban hayvanları Munzur ve Pülümür Vadisi’nin alt bölümlerine iniyor. Hayvanlar, özellikle il dışından gelen kaçak avcıların da hedefi olabiliyor. Çevreciler, Munzur Havzası’nın topografya, silueti, tabii ve doğal kaynak değerleri itibariyle dünya kültür mirası listesinde yer alması gerektiğini söylüyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Evrensel-Dersim

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir