Cemevleri sayısındaki artış ve AKP etkisi

Ali Kenanoğlu*

AKP siyasetçileri cemevi konusu olduğunda arada bir kendi dönemlerinde cemevi sayısındaki artıştan bahsedip bunu kendi hanelerine yazmaya kalkıyorlar.

En son birkaç gün önce Burhan Kuzu, “Alevi kardeşlerimiz bilmeliler ki, cemevi sayısı Ak Parti döneminde yüzde 900 artarak 937’ye ulaştı. Hani bunu da bilelim dedim.” şeklinde bir tweet attı. Daha önce de Emrullah İşler, Bekir Bozdağ, Veysi Kaynak gibi bir çok AKP üst düzey yönetici, bakan ve milletvekilinin aynı türden açıklamaları web ortamında durmaktadır. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi cemevleri kentlerde 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı sonrasında yapılmaya başlanmıştır. Daha önceleri köylerde işlevsel olarak  cemevleri; pir evi, meydan evi, dede evi, ana evi, ocak  gibi isimlerle yer almaktaydı.

Alevilerin kentlere göçü ve 93 Madımak Katliamı sonrası Alevilerin kendi inançları üzerinden örgütlenme ihtiyacı ve kentli Aleviler üzerinde yoğunlaşan asimilasyon baskısı Alevilerin kentlerde ibadethanelerini inşa etme gerekliliğini doğurmuştur.  1993 Sivas Madımak Katliamı’ndan sonra kentlerde yoğun olarak Aleviler köy derneklerinde feodal örgütlenme içerisindeydiler. 1993’ün hemen sonrasında mahallelerde bulunan köy dernekleri bir araya gelerek cemevi derneği ve/veya vakıf kurmaya başladılar. Amaçları cemevi yapmak olan köy dernekleri Alevi ismiyle dernek, vakıf kurmak yasak olduğu için Alevi pirlerinin isimlerini kullandılar.

Bu dernekler daha çok bilinir ve Sünni toplum yapısı tarafından da kabul görülürlüğü olduğu için çoğunlukla Hacı Bektaş Veli ismi ile kuruldu.

Bunun yanı sıra Pir Sultan Abdal ismi de yoğun olarak kullanıldı. 2002 yılında Alevi Bektaşi Kuruluşları Birliği yöneticilerinin yargılanması sonucunda mahkeme kararıyla alındıktan sonra Alevi ismiyle de kurumlar kurulmaya başlandı. Kurulan bu kurumlar bir dernek ve/veya vakıf binası olarak cemevi yapmak için harekete geçtiklerinde öncelikle arsa sorunuyla karşılaştılar.

Devamını okumak için tıklayınız:
https://www.evrensel.net/yazi/79796/cemevleri-sayisindaki-artis-ve-akp-etkisi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir