Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu manifestosunu yayınladı

Bağımsız vegan aktivist grup Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, beş maddeden oluşan manifestosunu yayınladı. İstanbul merkezli topluluk, tüm hayvanların yaşam hakkını savunarak veganizm felsefesini duyurmayı ve hayvan hakları alanında bağımsız aktivistlerin sesi olmayı amaçlıyor.

Manifesto şöyle:

1 – Vegan, hayvanlara uygulanan zulmü redderek, sadece bitki bazlı yiyeceklerle beslenen, hayvansal maddelerle üretilen ve hayvanlar üzerinde denenen hiçbir ürünü giymeyen, kullanmayan ve eğlence, ulaşım, ticari faaliyetlerde hayvan kullanımına karşı olan kişidir.

2 – Veganizm, duyarlı canlıların Yaşama ve Özgürlük Hakkına sahip olduğu düşüncesinden hareketle, insanın hayvan üzerinde kurduğu Her Türlü Tahakkkümü Reddeden Bir Toplumsal Adalet Mücadelesidir.

Veganizm, yalnızca yaşadığımız dünyadaki zulmü azaltmak için gerekli ve önemli bir adım olmakla kalmayıp, aynı zamanda adalete bağlılığın ve Duyarlı Canlıların Köleliğine Karşı çıkmanın da en güçlü göstergesidir.

3 – Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, ilk iki maddede açıklanan görüşler doğrultusunda, hem vegan felsefesini tanıtıp yaymak, hem de hayvan hakları alanında bağımsız aktivistlerin sesini duyurmak amacıyla kurulmuş, Her Türlü Irkçı, Sınıfsal, Cinsiyetçi ve Türcü Ayrımı Reddeden, Eşitlikçi bir Oluşumdur.

4 – Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, duyguları olan bütün canlıların (insan ve insan dışındaki türlerin) başkaları tarafından Metalaştırılmama Hakkıolduğunu kabul ediyoruz. Bu nedenle hayvanları insanları malı olarak gören tüm uygulamalara karşıyız.

5 – Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, içinde yaşadığımız dünyada barış ve özgürlüğün sağlanması ve doğanın korunması için öncelikle insan ve insan olmayan hayvanların Yaşam Hakkına Saygı Duyan Veganizm Mücadelesine destek verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir