ABD, Erdoğan’ın korumaları hakkında soruşturma açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs 2017’de ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek görüşmek için gerçekleştirdiği ABD ziyaretinde, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın resmi konutu önünde Erdoğan’ı protesto eden gruba saldıran 19 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Haklarında soruşturma açılan 19 kilşiden 15’i Erdoğan’ın korumaları.

Evrensel’in Associated Press’ten aktardığına göre ​Erdoğan’ın korumalarının da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkındaki iddianame, Adalet Bakanlığı tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Washington D.C. savcılığı, dosyadaki isimlerden 16’sına suçlamaların hali hazırda yöneltilmiş olduğunu, iddianameye üç korumanın daha isminin eklendiğini açıkladı. Dosyaya daha sonra eklenen korumaların isimleri Muhsin Kose, Yusuf Ayar ve Harrettin Eren.

Erdoğan’ın korumalarına ek olarak dosyada 4 kişi daha var. Bunlardan ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan Eyüp Yıldırım ve Virginia eyaletinde ikamet eden Sinan Narin tutuklu bulunuyor.

İddianameye göre 19 sanık da nefret suçuyla artırılmış şiddet suçu işlemeye tesebbüşten yargılanacak. ABD yasalarına göre bu suçun cezası 15 yıla kadar hapis.

19 kişiden bazıları hakkında tehlikeli silahla saldırı girişiminde bulunmak gibi ek suçlamalar da yer aldı.

Tutuklu bulunan sanıklar 7 Eylül’de hakim karşısına çıkacak.

NE OLMUŞTU?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs 2017’de ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek görüşmek için ülkeye gelmiş, görüşme sonrası heyet Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’a resmi konutunda ziyarette bulunmuştu. Konutun önüne gelen Türkiye heyeti, Erdoğan’ı desteklemek için konut önüne gelenlerin yanı sıra protesto gösterisi ile de karşılaşmış, “Demirtaş’a özgürlük” pankartları ile konut önünde eylem yapan gruba Erdoğan destekçileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları tarafından fiziksel saldırıda bulunulmuştu.

Saldırı öncesinde Erdoğan’ın korumalarına ‘dağıtın’ emri verildiği iddia edilmişti.

Dakikalarca süren saldırıda 1’i polis olmak üzere 11 kişi yaralanmış, başına megafonla darbe aldığı belirtilen bir kişi, darbenin hemen akabinde ve hastanede toplam iki kriz geçirmişti. Saldırıya uğrayanların 9’u hastaneye kaldırılmıştı.

Korumaların protestocuları saldırısı ABD’de büyük bir kamuoyu tepkisi yaratmış, saldırganların cezalandırılması için siyasi iktidara baskı kurulmuştu. 15 Haziran’da ise büyükelçilik önünde meydana gelen saldırıyla ilgili Erdoğan’ın 12 koruması hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Erdoğan kararı ‘Böyle bir şey olabilir mi? Kendimi Amerika’nın Hans’ı ile mi kendimi koruyacağım?’ sözleriyle karara tepki göstermiş ancak bu tepkiler ABD’de karşılık bulmamıştı. Dönemin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert kararı uygulamakta kararlı olduklarının altını çizerek, şiddete başvuran Türk korumaların ABD’ye geri gelmeleri durumunda haklarında çıkarılan yakalama kararının uygulanacağını belirtmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir