Photo Credit To Fotoğraf: Hellio & Van Ingen, köprünün yapılacağı alanın doğu kıyısı, Çiğli, İzmir

Yaşamları tehdit edilen Gediz Deltası’ndaki 15 bin flamingonun yardıma ihtiyacı var

Her yıl 15 bin flamingo, on binlerce su kuşu ve yüz binlerce canlı için yaşam kaynağı olan Gediz Deltası tehlike altında. İzmir Körfezi Geçiş Projesi’yle İzmir Körfezi’nin ortasına yapılması planlanan otoban, deltada yaşayan kuşların, balıkların, körfezdeki yunusların ve denizkaplumbağası Caretta’ların yaşam alanlarını yok edecek.

Avrupa’daki tüm flamingoların yüzde otuzunun yaşam alanı olan Gediz Deltası’nda yapılması planlanan bu proje, binlerce hektarlık sulak alanın ve doğal sit alanının yok sayılması; İzmir’in doğal ve kültürel değerlerinin yok edilmesi demek. İzmir Körfezi Geçiş Projesi bu nedenle, ulusal ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası mevzuatlara (Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği, Ramsar Sözleşmesi, Bern Sözleşmesi) aykırı.

Projenin çevre etki değerlendirme (ÇED) raporu “olumlu” kararı, itirazlara rağmen onaylanmış durumda. Buna karşılık Doğa Derneği, TMMOB, EGEÇEP’in de aralarında bulunduğu Gediz Deltası’nın yaşam hakkını savunan 85 kişi ÇED olumlu kararırının iptali ve projenin durdurulması için dava açıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan İzmir Körfezi Geçiş Projesi’ne dur demek ve Gediz Deltası’nın yaşam hakkını savunmak için Doğa Derneği yardım kampanyası başlattı. Çünkü dava sürecinde “keşif harcı ve bilir kişi yol giderleri” için 15.000.00TL’nin 7 Eylül 2017 tarihine kadar İzmir 3. İdare Mahkemesi’ne yatırılması gerekiyor.

Gediz Deltası’ndaki yüz binlerce canlının yaşam hakkını savunabilmek için yapılacak maddi desteğin tamamı yalnızca mahkeme harcı için kullanılacak.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : doğa derneği

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir