Dışarıdaki Gazeteciler: Cumhuriyet Davası için 11 Eylül’de Silivri’deyiz

Cumhuriyet’e yönelik davaya dönüşen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel 300, gazeteci Ahmet Şık 239, muhasebe çalışanı Emre İper ise 142 gündür tutuklu.

Bianet’te yer alan haberde, Cumhuriyet yönetici ve çalışanlarının gözaltına alınmasının 300. gününde Dışarıdaki Gazeteciler, Cumhuriyet tutukluları için özgürlük istedi, 11 Eylül’de Silivri’de yapılacak olan davanın ikinci duruşmasına çağrı yaptı.

Twitter’dan paylaşılan fotoğraf ve videolarla yapılan çağrıya çok sayıda gazeteci destek verdi, #GazetecilereÖzgürlük etiketi, Twitter’ın Türkiye gündeminde ikinci sıraya yükseldi.

 

 

Ne olmuştu?

Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarları “PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”le suçlandı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, gazete çalışan ve yöneticileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’ndan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci ve Cumhuriyet Savcısı Yasemin Baba’nın hazırladığı iddianameyi kabul etti, ilk duruşma 24 Temmuz’da görüldü.

5 gün süren ilk faslın ardından Güray Öz, Musa Kart, Bülent Utku, Hakan Kara, Önder Çelik, Mustafa Kemal Güngör ve Turhan Günay tahiye edildi.Murat Sabuncu, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Ahmet Kemal Aydoğdu’nun tutukluluğu sürüyor.

10 Ağustos’ta gazetenin muhasebe çalışanı Emre İper’in davasıysa ana davayla birleştirildi. Bir sonraki duruşma 11 Eylül’de Silivri’de. (EA)

* Dışarıdaki Gazeteciler: Gazeteci Ahmet Şık, OdaTV davasından 2011’de tutuklandığında, “Ahmet ve Nedim’in arkadaşları (ANGA)” isimli gazeteci inisiyatifi, tutuklu meslektaşları için eylemler düzenlemeye başladı. Şık ve Şener’in bir yıl sonra tahliye olmasıyla gazeteciler “Dışarıdaki Gazeteciler” adını aldı. OdaTV davası, KCK Basın davası ve şimdi Cumhuriyet gazetesi davasından hapiste olan meslektaşları için eylemlere devam ediyorlar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir