Atlı faytonların sonlandırılması için İBB’ye dilekçe verildi

Adalardaki atlı faytonlara karşı yapılan protesto eylemlerinde toplanan imzalar dün hayvan hakları aktivistleri Zülal Kalkandelen ve Canan Aparı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’ne (UKOME) teslim edildi.

Elektrikli faytonlara geçilmesi talebi için dilekçe sunuldu. Hayvan hakları aktivisti Kalkandelen, “Başvuru dilekçemiz ekteki fotoğraflarda. Belediye personeli de “iyi yapmışsınız, elektrikli faytona geçilmeli” diye destek verdiğini belirtti.

Dilekçe şöyle: “İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UKOME Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğüne,

İstanbul Adalar’da uzun süredir büyük bir sorun haline gelen atlı faytonların kaldırılarak, yerine çevre dostu, ekolojik elektrikli ya da güneş enerjili faytonlara geçilmesi yönündeki talebimizi iletmek üzere topladığımız ekteki imzaları bilginize sunarız.

“Yıllardır başvurularımıza hiçbir çözüm sunulmuyor”

Sadece Adalar’da her yıl 400‘den fazla atın ağır yük taşıma, kötü muamele, trafik kazaları, sakatlanmalar ve atlar için uygun olmayan koşullar nedeniyle acı içinde yaşamını yitirmesi, kamuoyu vicdanını derinden yaralamaktadır. Müdürlüğünüzün 26.01.2012 tarih ve 2012/1-2 EK 2 sayılı kararı ile Büyükada’daki 226 faytondan 86‘sının kamulaştırılmasına, 40 adet elektrikli araçla taşımacılığa geçiş yapılmasına karar verildiğini, ancak yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davalar sonucunda UKOME kararının iptal edildiği bilgimiz dahilindedir. Yıllardır İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığımız başvurularda bu yanıt tarafımıza iletiliyor ve sorunun çözülmesi için hiçbir adım atılmıyor.

“Adalar’daki at zulmünün bir an önce sonlandırılıp yeniden elektrikli faytona geçilmesi yönünde karar alınmasını talep ediyoruz.”

Bizler, bağımsız bireyler ve İstanbullu vatandaşlar olarak, Adalar’daki at zulmünün bir an önce sonlandırılıp yeniden elektrikli faytona geçilmesi yönünde karar alınmasını talep ediyoruz. Faytoncuların elektrikli faytonun Adalar’da motorlu araçların girişine yol açacağı yönündeki iddialarının doğruyu yansıtmadığını açıklayıp kamuoyunu bilgilendirmek, Müdürlüğünüzün sorumluluğudur.

“Elektrikli faytonlar, faytoncuların ekmeklerini ellerinden almak için önerilmiyor”

Elektrikli faytonlar, faytoncuların ekmeklerini ellerinden almak için önerilmiyor; bu araçları yine kendileri işletebilir. Sorun, duyarlı bir canlı olan atlara köle gibi davranılması ve göz göre göre işkence edilerek ölüme yollanmasıdır. Yaz kış çok uzun saatler boyunca arabaya bağlı olarak çalıştırılan atların bulundukları yere idrar ve dışkısını yapması, insan sağlığı açısından hijyen değildir. Adalar’daki kötü kokunun nedeni de budur. Ayrıca ölen atların denize atılması yüzünden Adalar’ın etrafındaki denizin dibinin at cesetleriyle dolmuş olması da, sağlık açısından tehlikelidir. Adalar’ın dik yokuşlarında asfalt yollarda koşulan faytonların yol açtığı kazalar da ayrı bir sorun yaratmaktadır.

Nostaljik buldukları için atlı faytonun devamında ısrar edenler, bu özlemlerini elektrikli ya da güneş enerjili faytonlar ile yaşayabilir. 4-5, hatta bazen daha fazla insanın yüküne ek olarak fayton arabasının ağırlığı altında çalıştırılan atlara yapılan ağır zulüm bu çağda artık bitmelidir. Kentimizin daha medeni bir görüntü alması için bu talebimizi dikkate almanızı istiyoruz.

Kısa bir süre önce Adana Büyükşehir Belediyesi bir karar alarak atlı faytonları ve kentte atla yük taşınmasını yasakladı, elektrikli fayton uygulamasını başlattı. Oradaki gelişme örnek alınmalı ve Adalar’da da atlı faytonlar ile atla yük taşımacılığı bir an önce sona erdirilmelidir. Bu yapılırken atların yaşam haklarının güvence altına alınarak, yaşamlarının sonuna kadar bir tesis ya da barınakta güvenli bir şekilde özgürce barınmaları da mutlaka sağlanmalıdır.

Talebimiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tarafımıza verdiği yanıtlarda belirttiği gibi “atlı faytonların uzun vadede uygun ölçekte sürdürülebilmesi” değil, tamamen kaldırılmasıdır.

Gereği için arz ederiz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir