Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) hak savunucularına yönelik medyatik linci kınadı

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Türkiye’de medya özgürlüğü için faaliyet yürüten hak savunucularına yönelik medya lincini Paris’ten yapılan yazılı bir açıklamayla kınadı.

RSF Doğu Avrupa Bürosu temsilcisi Johann Bihr, kampanyanın hükümetçe yönlendirildiğini savunarak şu açıklamayı yaptı: “Korkuyu hissedilir hale getirmeyi ve muhalif medyayı susturma sürecini tamamlamayı amaçlayan hükümet güdümlü bu kampanyayı kınıyoruz”.

Bihr, tepkisine, “Bu çılgın ve anlamsız suçlamalar, hedef alınan gazetecilerin yaşamlarını ciddi şekilde tehlike altına sokmasaydı pekala gülünç de gelebilirdi” sözlerini de ekledi.

Tepki, Cumhuriyet gazetesinin tutuklu çalışanlarının özgürlüğe kavuşması için bir araya gelen Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi, Büyükada’da bir seminere katılırken gözaltına alınıp tutuklanan Af Örgütü Türkiye direktörü İdil Eser ve diğer yedi hak savunucusunu ve muhalefet milletvekillerini itibarsızlaştırmaya dönük, 12 Ağustos’tan bu yana hükümete yakın Sabah, Akşam, Star, Türkiye ve Güneş gazetelerince yapılan yayınlara yönelik oldu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir