Bugün İlk Dünya Bitkisel Süt Günü

Bugün 22 Ağustos 2017 İlk Dünya Bitkisel Süt Günü. Plantbasednews.org‘un kurucu ortaklarından Robbie Lockie’nin başkanlığında başlatılan bu kampanya, farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Bu olumlu hareket günü, süt üzerinde bitki bazlı süt seçmenin faydalarını vurgulamak için başlatıldı.

Süt sektöründe özellikle bitki sütünün bir alternatif süt olarak seçmenin olumlu taraflarına ışık tutuyor. Araştırmalar, Britanya süt endüstrisinin bitki sütünün gittikçe yaygınlaştığını ve sektörün bu alana yoğunlaştığını gösteriyor.

Grafik: Bitkisel sütler gittikçe daha popüler hale geliyor , grafikte eğilimin yıllara göre hayvansal süt karşısında artışı gözlenmekte.

Bitki tabanlı alternatiflerdeki patlamanın, küresel endüstrinin önümüzdeki yıl 16 milyar dolara yükseleceği belirtiliyor.  

Ayrıca süt endüstrisinde bir kriz olduğu yönünde de veriler paylaşılıyor. Britanya’da şu anda 9.500’den az süt çiftliği var, on yıl önce bu sayı 13.000 idi ama , 2025’te 5.000’den az olacağı öngörülüyor. 

Tüm bu gelişmeler için PBN Kurucularından Robbie Lockie şunları söylüyor;  “Çiftçilere karşı değiliz, hayvanların sömürülmesine karşı olduk. İnsanlar süt içmek ya da peynir yemek zorunda değiller – gereksiz. Arkamızda tutkulu bir topluluğa sahibiz ve olumlu bir mesaj veriyor olmaktan dolayı  çok heyecanlıyız. “

Bitkisel Sütün Yararları Nelerdir?

*Gezegen için daha iyi
Hayvan yetiştiriciliği, iklim değişikliğinin önde gelen nedenlerinden biri ve dünyanın tüm nakliyelerinden daha çok sera gazı üretmekte. Hayvansal sütten bitkisel süte yönelmek gezegendeki etkimizi önemli ölçüde azaltmamızın yollarından biri.

 

*Hayvanlar için Daha İyi
Mandıra inekleri zorla dölleme, tekrarlanan gebelikler ve sabit sağımlara katlanmakta ve bu da vücutlarına inanılmaz gerginlik yaratıyor. Bu hastalık, enfeksiyonlar ve doğal olarak  ölümle sonuçlanıyor. Bundan daha da kötüsü, bebekleri çoğunlukla doğumdan birkaç saat sonra götürülerek süt insan tüketimi için satılıyor. Erkek buzağılar doğumdan hemen sonra alınır ya da dana eti ya da sığır eti için öldürülerek süt üretimi için  yetiştirilir. Bitki bazlı sütlerin seçimi, her yıl milyonlarca inek ve buzağının acısını sona erdirmenize yardım ettiğiniz anlamına gelir.

*İnsan için daha iyi
Araştırmalar gittikçe artıyor ki, bitkisel süt  de dahil olmak üzere bitki bazlı diyetlerin tamamının sağlığımıza faydalı  ve hastalığın önlenmesi, hatta tersine çevrilmesine yardımcı oluyor.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.