Sakarya’da Traktör Devrildi, Mevsimlik Tarım İşçisi 7 Kişi Hayatını Kaybetti

Sakarya’nın Hendek ilçesi Çamlıca Köseköy mevkiinde, fındık toplamak için Diyarbakır’dan gelen işçileri taşıyan traktör devrildi.

İlk belirlemelere göre 7 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Yaralılar, olay yerine gelen 112 Acil Servis ambulansları ve özel araçlarla kent merkezindeki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Hasat sezonunun başlamasıyla mevsimlik tarım işçilerinin tarlalara taşınması sırasında gereken önlemler alınmadığı için ölümlü kazalar artmaya başladı. 10 Ağustos 2017 günü bir gün için Malatya, Adıyaman ve Ankara’da tarım işçilerini taşıyan araçlar kaza yapmıştı. Kazalar sonucunda üç tarım işçisi hayatını kaybetti, toplamda 47 kişi yaralanmıştı.

Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması için 2014’te Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuştu. Komisyon, 31 Mart 2015’te toplantılarını tamamlayıp bir rapor sunmuştu. Bu raporda işçilerin ulaşım sorunları detaylıca tespit edilmiş ve çözüm önerileri desunulmuştu.

Rapora göre mevsimlik tarım işçilerinin güvenli ve sağlıklı ulaşımı için göç alan ve veren yerler arasında ulaşım ile ilgili koordinasyonun sağlanması, hukuki düzenlemelerin yeterli hale getirilmesi, trafik denetimlerinin artırılması, araç ve trafik güvenliğinin gerektirdiği tüm denetimlerinin titizlikle yerine getirilmesinin gerekli olduğu belirtiliyor.

Aslında yasada da mevsimlik tarım işçilerinin ulaşımıyla ilgili hüküm oldukça açık.

Mart 2010’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çıkardığı “Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Genelgesi”nin 3. maddesinin ulaşımla ilgili açık hükmü şöyle:

“İşçilerin göç döneminde yolculuklarının güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi maksadıyla; göç alan ve veren yerler arasında ulaşım ile ilgili koordinasyon sağlanacak, trafik denetimleri artırılacak, araç ve trafik güvenliğinin gerektirdiği kontroller hassasiyetle ve sıklıkla yapılacak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli bütün tedbirler alınacaktır.”

Haber kaynak: Bianet/(HK )
Fotoğraf: İbrahim Yozoğlu – Sakarya/AA

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir