Ethem Sancak, ES Medya Grubu’nu Erdoğan’ın hapishane arkadaşı Hasan Yeşildağ’a sattı

Star, Akşam ve Güneş gazeteleri ile 24 ve 360 televizyonlarının sahibi Ethem Sancak, Esmedya adlı medya grubunu sattı. Medyaradar’ın haberine göre Esmedya, Hasan Yeşildağ’a satıldı. AKP MKYK Üyeliğine seçilen Ethem Sancak, Bloomberg’e yaptığı açıklamada sahibi olduğu Es Medya’yı sattığını doğrularken, satışın kime yapıldığını açıklamamıştı, satışla ilgili daha sonra detaylı bir açıklama yapacağını söylemişti.

Ethem Sancak, medya dünyasından ikinci kez elindeki tüm yayın organlarını satmış oldu. Daha önce Star gazetesi ve 24 TV’yi satın alan Ethem Sancak, bir süre sonra medyadan çekilmişti. Esmedya 2013 ve 2014’te tamamlanan anlaşmalarla medya varlıklarının bir kısmını Çukurova Holding’ten ve Fettah Tamince’den devralmıştı. BMC’nin sahibi olan Sancak, Mayıs ayında AKP Merkezi Karar ve Yönetim Kurulu’na (MKYK) seçilmişti. Şubat 2016 yılında Star gazetesini ve 24 TV’yi tekrar almıştı.

Esmedya Şirketler Grubu Akşam, Güneş, Star gazetelerin; 24, 360, tv4 televizyonların; Radyo ABC, Alem FM, Lig Radyo adlı radyoların; Autocar, Alem, FourFourTwo, Platin, Stuff dergilerini ve Star Matbaacılık ve Esmedya Digital şirketlerinden oluşuyor.

Hasan Yeşildağ kimdir?
Hasan Yeşildağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevi’nden arkadaşı.

1961 Rize doğumlu olan Yeşildağ’ın 1990 yılından beri halı saha işletmeciliği, inşaat ve gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketleri var.

Kasımpaşa ve Rize Spor Kulüplerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. En önemlisi AKP Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği yaptı.

Erdoğan için hapse girdi

Erdoğan hakkında hapis cezası verilmesinin ardından, Yeşildağ bilerek suç işleyerek Erdoğan’dan önce Pınarhisar Cezaevi’ne girdi. Erdoğan 26 Mart 1999’da hapse girdiğinde bizzat Yeşildağ tarafından karşılandı.

Hüseyin Besli ve Ömer Özbay, beraber kale aldıkları “Recep Tayyip Erdoğan, Bir Liderin Doğuşu” kitabında Erdoğan’ın hapishanede öldürüleceği istihbaratını aldıktan sonra Hasan Yeşildağ’ın hapse girme süreci şöyle anlatıyor:

“Aldığı bilgiyi ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olan kardeşi Zeki Yeşildağ’la paylaştı. Ne gibi önlemler alabileceklerini gözden geçirirken Zeki, kestirip attı: ‘Abi, uzatmaya gerek yok. Tayyip Bey’le beraber sen de gireceksin cezaevine; mahpusluğun yabancısı değilsin! Yeşildağ, karşılıksız çek kesmekten karşısına çıktığı hakimden yana yakıla hapis talep eder. Tek çıkar yolun ‘hapse mahkumiyet’ cezası olduğuna hakimi ikna eder.”

Yeşildağ, Erdoğan’ın mahpusluk süresi olan 4 ay boyunca görüşmelerini düzenledi, yanından ayrılmadı.

Tuncay Özkan, 26 Mart 2001’de “Yürü ya Hasan” başlığıyla Milleyet’e manşet olan “İspatlayamayan hem şerefsiz, hem onursuz” başlıklı köşe yazarında Yeşildağ’ı şöyle anlatmıştı:

“…1995 yılında İsviçre’den Türkiye’ye giriş yapmış. İşçi. Sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında ortaya çıkıyor. Aradaki ilişki o kadar derin ki Erdoğan cezaevine girdiğinde Hasan Yeşildağ da öylesine bir suç işlemiş gibi gösterip onunla birlikte cezaevine giriyor. Korumalık yapıyor. Onunla birlikte cezaevinde kalıyor. Neden? Yeşildağ beş parasız geldiği Türkiye’de Tayyip sayesinde milyon dolarlarla oynayan birisi olup çıkıyor. Nasıl?…

“…Neden Tayyip Erdoğan’ın yanında cezaevine girmek için bunca çabalar insan? Bunu arkadaşlıkla anlatmak mümkün mü? Mümkünse bunca para nereden? …”

Abdi İpekçi dosyasında adı geçiyor

Aynı gün yine Milliyet’te yer alan “Hasan Yeşildağ’ın adı Abdi İpekçi suikastında da geçiyor” başlıklı haberde, Yeşildağ’ın 12 Eylül darbesi öncesi Ülkü Ocakları’nın önemli isimlerinden olduğu belirtiliyordu.

Haberde, Yeşildağ’ın adının Abdi İpekçi suikastının kilit isimlerinden Yalçın Özbey ile cinayet hakkındaki açıklamalarıyla dikkati çeken Yusuf Çelikkaya hakkında “tasarlayarak öldürmek suçu” gerekçesiyle açılan davada da geçtiği, Yeşildağ hakkında takipsizlik kararı verildiği belirtiliyor.

Ağca – Yeşildağ
Sabah’ın eski yazarlarında Mahmut Övür, 16 Şubat 2006’da “Kim şu Hasan Yeşildağ?” başlıklı yazısında Abdi İpekçi suikastının aktörlerinden Mehmet Ali Ağca salıverilip tekrar yakalandığında kardeşi Adnan Ağca’nın ifadelerine yer vererek şunları yazmıştı:

“İşte Adnan Ağca’nın iddialarından biri:

“Başbakanın gizli kasası Hasan Yeşildağ. Her gün gizli gizli görüşme yapıyorlar. Mehmet Ali Ağca’nın suç ortağı Hasan Yeşildağ, Kartal’da beraberlerdi.”


Bu haber Bianet’ten alınmıştır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir