Sarraf davasının hakimi: Siyasi baskıdan kaygılıyım

ABD’de Rıza Sarraf’ın davasına bakan hakim Richard Berman, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın kefaletle serbest bırakılma girişimini reddetti. Karar sonrasındaysa, mahkemeye yapılan siyasi baskıdan kaygılı ve rahatsız olduğunu söyledi.
ABD’de tutuklu yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın kefaletle serbest bırakılma talebini reddeden Hakim Richard Berman, mahkemeye yapılan siyasi baskıdan kaygılı ve rahatsız olduğunu söyledi.

Berman, Atilla’nın iki milyon dolarlık teminat karşılığında kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanma talebini, tarafları dinledikten sonra dün reddetmişti. Hakim Berman, Atilla’nın kefaletiyle ilgili verdiği karar sonrasında yaptığı açıklamada, Sarraf davasında siyasilerin araya girmesinden duyduğu endişe ve rahatsızlığı dile getirdi.

Amerika’nın Sesi sitesinin haberine göre Berman, Türk ve ABD hükümetlerinin Sarraf ve Atilla’nın yargılanmadan Türkiye’ye iadesi için mahkeme dışında çeşitli girişimlerde bulunduğunu belirterek, mahkeme dışında gelişen bu girişimlerden kaygı duyup, rahatsız olduğunu söyledi.

Ne olmuştu?

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde, Atilla’nın kefaletle serbest bırakılmasıyla ilgili yapılan duruşmada savcılık daha önce yazılı olarak yaptığı itirazında dile getirdiği dört ayrı maddeyi sözlü olarak hakime anlatmıştı.

Savcılık, Atilla’nın çok ciddi bir kaçma riski olduğu, kaçması halinde Türkiye’den geri iadesinin mümkün olamayacağı ve suçlandığı iddiaların getireceği müeyyidelerin ağır hapis cezaları olduğu gerekçe göstererek kefaletle serbest bırakılmasına itiraz etti.

Atilla’nın avukatları da daha önce dilekçeyle belirttikleri kefalet taleplerini dile getirdi. Savunma ekibi, Atilla’nın Türk polisi tarafından hazırlanan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet fezlekesinde adının bile geçmediğini belirterek savcılığın itirazında yer alan suçlamalara karşı çıktı.

Yaklaşık bir saat süren duruşmada hakim Berman savcılığın iddialarını kabul edip, Atilla’nın tutuklu olarak yargılanmasına ve kefaletle serbest kalması talebinin kabul edilmemesine hükmetti.

Berman, Atilla’nın kefaletiyle ilgili kararı sonrasında Sarraf davasında siyasilerin araya girmesinden duyduğu endişe ve rahatsızlığı dile getirince, Atilla’nın avukatı Cathy Fleming buna itiraz etti. Fleming, “Biz bu tür girişimlerde bulunmadık. Türk hükümet yetkilileriyle görüşmedik. Biz bu tür girişimlerin bir parçası olmadık” dedi. (Kaynak: Amerika’nın Sesi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir