Dışarıdaki Gazeteciler’den Hedef Gösterici Haberlere Tepki

Dışarıdaki Gazeteciler, kendilerini hedef alan bazı yayın organlarındaki haberlere tepki gösterdi.

Büyükada’da hak savunucularının gözaltına alınmasının ardından Türkiye Gazetesi yazarı Batuhan Yaşar, gözaltındakilerle ilgili dünkü köşesinde “Büyükada’da neler oldu?” başlıklı bir yazı yazmıştı.

Gazetenin manşetine taşınan yazının spotunda “WhatsApp gruplarının ismi ise ‘24 Temmuz’da birlikte özgürüz…’ İstihbarat birimleri bu toplantıyı daha hazırlık aşamasındayken takibe başladı. Her adımı izledi, düzenlediği operasyonla 24 Temmuz’da yeni bir ihanete engel oldu” deniyordu.

Aynı yazı iktidar yanlısı pek çok haber sitesi ve gazetede yer aldıktan sonra, son olarak dün (14 Ağustos) Sabah gazetesi WhatsApp grubunda bulunan isimleri İnternet sitesinde yayınladı. İsimlerin yanında yer alan çalışma yerleri ise hatalarla doluydu. Haberde WhatsApp yazışmaları suç unsuru gibi lanse ediliyordu.

Sabah’ta Murat Çakır imzasıyla yayınlanan haber daha sonra Star Gazetesi’nde de yer aldı.

Açıklamada “Hükümet yanlısı Türkiye, Güneş, Sabah, Akşam ve Star gazeteleri gerçekleri yazmıyor. Yalan haberlerle biz gazetecilere iftira atıyorlar. Çıkan haberlerin yazım hatalarını geçtik, kimin nerede çalıştığı bilgileri ve haberde kullanılan fotoğraf bile yanlış. Biz bunları düzeltemeyeceğiz. Çünkü yazılanların düzeltilecek bir yanı yok. Hiçbirisi doğru değil. Ancak biz bu haberleri yazan kişiler ve gazeteler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz, bulunacağız” dendi.

* Dışarıdaki Gazeteciler: Gazeteci Ahmet Şık, OdaTV davasından 2011’de tutuklandığında, “Ahmet ve Nedim’in arkadaşları (ANGA)” isimli gazeteci inisiyatifi, tutuklu meslektaşları için eylemler düzenlemeye başladı. Şık ve Şener’in bir yıl sonra tahliye olmasıyla gazeteciler “Dışarıdaki Gazeteciler” adını aldı. OdaTV davası, KCK Basın davası ve şimdi Cumhuriyet gazetesi davasından hapiste olan meslektaşları için eylemlere devam ediyorlar.

Fotoğraf: Twitter
Kaynak: Bianet

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/insan-haklari/189129-disaridaki-gazeteciler-den-hedef-gosterici-haberlere-tepki

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir