Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ), ABD’ye satıldı

Stratejik alanlar yabancı şirketlerin yağma sahası haline getirilirken, hükümet ise yağmayı ‘ekonomiye duyulan güven’ olarak sunuyor. Hükümet bir yandan yerli ve milli olmakla övünürken diğer yandan yabancılara verilen ihaleler hız kazandı. Türkiye’nin en stratejik sektörlerinin başında gelen enerjide yeni yatırımlar yabancıların kontrolüne geçti. Öte yandan satın almalarla birlikte büyük Türk şirketleri bir bir yabancıların eline geçiyor. Yılbaşından bu yana enerjiden bankacılığa, gayrimenkulden kozmetiğe birçok alanda yabancı şirketler Türk şirketlerini hızla satın almış durumda.

Türkiye’nin değerleri bir bir yabancıların eline geçerken, hükümet ise yabancı istilasını “Türkiye’ye dünyada duyulan güven” olarak sunuyor. Ekonomide üretmeyen, varını yoğunu satarak günü kurtarmaya çalışan hükümet, 80 milyonun geleceğini de ipotek altına almış durumda.

Rüzgârı, güneşi satmaya başladılar
2017 yılının başından bugüne kadar dikkat çeken, hükümetin öncülüğünde yabancıların ekonomiyi istila adımları şöyle:

»Güney Koreli Hanwha ile hükümetin yandaş şirketi Kalyon Grubu’nun kurduğu konsorsiyum, dünyada tek seferde gerçekleşen en büyük güneş enerjisi ihalesi olan 1 GW’lik Konya Karapınar ihalesini kazandı.

»Türkiye’nin ilk Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini Alman Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu kazandı. İhaleye katılan sekiz konsorsiyumun hepsinde yabancı şirketlerin bulunması dikkat çekti.

»Suudi Arabistan-Mısır ortaklığı olan Al Aboud Holding, Burdur’daki güneş santralını satın aldı.

»Türkiye’nin en büyük yakıt deposuna sahip olan Petrol Ofisi şirketi 1 milyar 368 milyon avroya Hollandalı Vitol Group’a satıldı.

»Dünyanın en büyük bankası olan Bank of China, Türkiye’de faaliyet iznini aldı.

 

AOÇ arazisi ABD’ye satıldı

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 37 bin metrekarelik arazisinin ‘yeni büyükelçilik binası yapılması’ için ABD misyonuna satıldığı öğrenildi. Sözcü’de yer alan habere göre, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, arazinin satış protokolünü istedi. Bu talep, protokolün ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle reddedildi. Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı ile Atatürk Orman Çiftliği’nin her bir metrekaresinin değerli olduğunu kaydeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ”AOÇ arazileri amacı dışında kullanılamaz ve ABD elçiliği de yapılamaz. Atatürk emperyalizme karşı tam bağımsızlık mücadelesi verdi. Onun halkına emanet ettiği AOÇ arazisini bir metrekaresinin bile ABD elçiliğine verilmesi kabul edilemez. Dava açmak için süreci takip ediyoruz’’ dedi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.birgun.net/haber-detay/santrallar-almanlara-aoc-amerikalilara-174807.html

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir