CHP’li Zeynep Altıok: Hayvanları Koruyan Bir Yasa Yok

CHP İnsan ve Doğa Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Zeynep Altıok, hayvanlara karşı suçların cezasız kalması nedeniyle bir açıklama yaparak hayvanlara karşı işlenen her türlü suçun Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınmasını önerdi.

Bianet’de yer alan haberde, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılmasına dair verdiği kanun teklifinin bir buçuk yıldır komisyonda beklediğini söyleyen Altıok, mevcut yasaya göre bir hayvanı öldürmenin, cezasının kapalı alanda sigara içmeyle, gürültü yapmayla eşdeğer olduğunu belirtti.

‘Hayvanları Koruma Kanunu’ isminin ‘Hayvan Hakları Kanunu’ olarak değişmesi gerektiğini söyleyen Altıok’un açıklaması şöyle:

“Sahipli hayvanlar hala ‘mal’ kapsamında, sahipsizler ise ‘mal’ dahi değil. O yüzden hayvanlara yönelik her türlü şiddet cezasız kalıyor. Oysa hayvana şiddet olan yerde insana şiddet vardır. Suçla mücadelenin ilk basamağı hayvanlara yönelik ihmal istismar ve her türlü şiddetin durdurulmasını sağlamaktır. Hayvan hakları olmadan insan haklarının korunmasından söz edemeyiz.

“TBMM’den geçip yasalaşmadığı için, sahipsiz hayvanları öldürmek hala Kabahatler Kanunu çerçevesinde, ‘kabahat’ olarak değerlendiriliyor. Yani mevcut yasaya göre bir hayvanı öldürmenin, tecavüz etmenin cezası, kapalı alanda sigara içmeyle, gürültü yapmayla eşdeğer. Verdiğimiz kanun teklifinde ‘Hayvanları Koruma Kanunu’ isminin ‘Hayvan Hakları Kanunu’ olarak değiştirilmesini talep ettik. Çünkü tüm canlıların hukuken hakları olduğunu savunuyor ve her canlının yaşam hakkına saygı gösterilmesini istiyoruz. Bu anlamda hayvanlara karşı işlenen her türlü suçun da Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasını öneriyoruz.”

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, hayvanların kasten ve taksirle öldürülmesi ve yaralanması eylemlerinin suç sayılarak Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında değerlendirilmesi için kanun teklifi verdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir