Kadınlar tekrar Maçka Parkı’nda buluştu: Müftülük işine bak hayatıma karışma

“Kıyafetime karışma” sloganıyla geçen hafta birçok ilde yürüyüş düzenleyen, son olarak özel güvenlik görevlisi tarafından kıyafeti gerekçe gösterilerek parktan kovulmak istenen Çağla Köse için İstanbul Maçka Parkı’nda eylem yapan kadınlar, dün yine aynı parkta bir araya geldi. Kadınlar, “Hak, hukuk, adalet”, “Müftülük işine bak, hayatıma karışma”, “Şortumu da giyerim, başörtümü de takarım” sloganları attı.

Müftülüğe nikâh yetkisi verecek olan yasa tasarısı ve erkeklerce kıyafetleri gerekçe gösterilerek kadınlara uygulanan şiddete karşı dün farklı kesimlerden çok sayıda kadın, Maçka Parkı’nda buluştu. Maçka Kadın Buluşması adlı etkinlikte bir araya gelen kadınlar, hem düzenledikleri forumlarda ‘müftülük’, ‘kıyafet’, ‘şiddet’ gibi konuları konuştu, hem de piknik yaptı, şarkılar söyledi. Parkta bir ağacı dilek ağacına çeviren kadınlar, geleceğe yönelik temennilerini kâğıtlara yazdı.

DHA’nın haberine göre dilek ağacına dileğini asan Melisa Ökergün, “Kimsenin kimsenin kıyafetine karışmadığı güzel bir dünya olsun” yazdım. Aklıma ilk bu geldiği için bunu yazdım. Herkesin özgürlüğü kendinedir. Kim ne isterse onu giyer, kim ne isterse onu yapar” dedi.

Giyeceği kıyafete kimsenin hiçbir şekilde karışamayacağını, bu yüzden eyleme katıldığını belirten Zerrin Adısanoğlu, “Başımızı ister açarız, ister kaparız. İster şort giyeriz ister uzun elbise. Hiç kimsenin kıyafetine karışılmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Elmaz Kaygısız da “Özellikle politikacılar ellerini bizlerin üzerinden çeksin. Biz kadınız, ne giyeceğimize kimse karar veremez” şeklinde konuştu. Eyleme 6 aylık oğlu ile gelen Serpil Sungur Tokel ise “Çocuğumun ileride kadınlara değer vermesi; kardeşlerinin, ablalarının, arkadaşlarının ayrımcılıkla yaşamaması için buraya geldik” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir