Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temmuz Raporunu Yayınladı

Kadınların yaşam tarzına yönelik saldırıların artması ülke genelinde büyük tepki topladı. Kadınlar “artık yeter” dedi, İstanbul’da binlerce kadın “kıyafetime karışma” diye yürüyüş gerçekleştirdi.

Kadın cinayetlerindeki vahşet artıyor. Her ay gittikçe artan şüpheli ölümlerle karşılaşıyoruz. Kadınlar şort giydiği, açık giydiği bahanesiyle saldırıya uğruyorlar.  Kadınların yaşam tarzına yönelik saldırılar artması ülke genelinde büyük tepki topladı. Temmuz ayında öldürülen kadınların 5’i yabancı uyrukluyken, kadın cinayetlerindeki vahşetin bir başka boyutunu da özellikle mültecilerde görmeye başladık, Emani kaçırıldı, tecavüz edildi, işkence edilerek çocuğuyla beraber öldürüldü. Bu ay kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İstanbul, Kayseri ve Şanlıurfa’da 3 kadın, Adana, Çorum ve Manisa’da 2 kadın öldürüldü.

Kadınlar yaşam tarzından dolayı saldırıya uğruyor, halk sahip çıkıyor

Temmuz ayında 8 kadın şort giydiği, açık giyindiği, sigara içtiği bahanesiyle saldırıya uğradı. İstanbul’da Sultan Taşar ekmek aldığı fırından çıkarken taksici tarafından ‘O şortla ekmek almaya gelmişsin. O ekmek sana haram. Boğazından geçen her şey sana haram, O babana söyle sana nasıl giyineceğini anlatsın’ şeklinde sözlü saldırıya uğrarken; İzmir Bornova’da da benzer şekilde yurda dönen bir kadın yurt çalışanı tarafından  “Şort giyersen nerede olursan ol tacize uğrarsın” sözlü saldırıya uğradı.

Antalya’da Başaran T. yolda sigara içtiği gerekçesiyle Eda Kayaş’a küfür etti, kendisine tepki gösteren ablası Esin Yıldırım’ı yumrukladı, Yıldırım’ın kızı Dilay Özel’in ise boynunda sigara söndürdü. Saldırgan tutuksuz yargılanıyor.

İstanbul’da nişanlısı şort giydi diye genç kadına saldırdılar. Nişanlısının şort giymesiyle “mahallenin edebini bozduğunu” söyleyerek B. D.’yi döven 4 saldırgan, kızlarına yardıma koşan anne ve babayı da hastanelik etti.

Trabzon’da şort giydiği için kadını sözle taciz eden ve vurmaya kalkışan saldırgana vatandaşlar ve esnaf müdahale etti. Olaya tanık olan vatandaşlar “Herkes haddini bilecek” dedi.

Yine İstanbul’da Maçka parkında Çağla Köse, açık giyindiği bahanesiyle güvenlik görevlisi tarafından parktan atılmak istendi, orada bulunan halk tepki gösterdi, hemen ardından kadınlar “kıyafetime karışma” diyerek Çağlaya yalnız bırakmadılar, güvenlik hakkında suç duyurusunda bulundular. Çağla’ya saldırmaya çalışan güvenlik görevlisi görevinden alındı.

Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesi laikliğe aykırıdır

Meclis’e sunulan Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı ile Resmi nikâhın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılmaya çalışılması, çocuk yaşta evliliklerin artmasına, çocukların yaşarken hayatlarının ellerinden alınmasına neden olacaktır. Türkiye’de çocuk istismarlarının büyük çoğunluğunun dini nikâh kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. Nitekim öyle de oldu. Temmuz ayında Kahramanmaraş’ta 4 ay önce dini nikahla evlenen 16 yaşındaki T.E.  tabanca ile dini nikahlı kocasına ateş ederek öldürdü.  Müftüleri içinde barındıran Diyanet İşleri din ve devlet işlerini ayrı ele almak üzere, ayrıca oluşturulmuş bir yapıdır. Bu yüzden müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi ile devlet işlerine karışır hale laiklik ilkesinin göz göre göre ihlal edilmesidir.

2017 Temmuz Raporunun tamamını görüntülemek için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir