2800 Çocuk Cezaevinde

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’in cezaevlerindeki çocuklara ilişkin yaptığı bilgi edinme başvurusuna Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü cevap verdi. Cevapta, cezaevlerinde 12-17 yaş arası 2 bin 800 çocuk olduğu, 2013 yılından bu yana ise cezaevlerinde, altısı intihar sonucu olmak üzere toplam 13 çocuğun yaşamını kaybettiği açıklandı.

Cevapta şu bilgiler yer aldı:

* Türkiye’de 232’si “açık”, 1201’i “bir bölümü yüksek güvenlikli”, 1’i “müdürlük teşkilatı bulunmayan”, 27’si “yüksek güvenlikli”, 1339’u “diğer kapalı olmak” üzere ceza infaz kurumlarında 12-17 yaş arası toplam 2 bin 800 çocuk bulunuyor.

* Cezaevlerinde 994’ü hükümlü, bin 715’i tutuklu olmak üzere 2 bin 709 erkek; 28’i hükümlü, 63’ü tutuklu olmak üzere 91 kız çocuğu bulunuyor.

* 4 Temmuz 2017 tarihi itibariyle 281 çocuk adam öldürme, 4’ü adam öldürmeye teşebbüs, 450’si cinsel suçlar, 18’i dolandırıcılık, 840’ı hırsızlık, 4’ü sahtecilik, 208’i terör, 511’i uyuşturucu, 333’ü yağma ve gasp, 94’ü ise yaralama suçundan dolayı ceza infaz kurumlarında.

* 2013-2017 yılları arasında yaşları 12 ile 17 arasında değişen 13 çocuk cezaevlerinde yaşamını yitirirken, bu çocuklardan altısının ölüm sebebi ise intihar. Cezaevlerinde 2013’te 2; 2014’te 6; 2015’te 1; 2016’da 2; Ocak 2017 – Haziran 2017 tarihlerinde ise 2 çocuk çeşitli nedenlerden dolayı yaşamını yitirdi.

Adıgüzel gelen cevaba dair yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki yaklaşık üç bin çocuğun ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

“CHP Kadın ve Çocuk Hak ve İhlalleri İnceleme ve İzleme Komisyonu olarak, çocuk cezaevlerine ilişkin geçtiğimiz yıl yaptığımız ziyaret ve incelemelerde de ortaya çıktığı üzere; cezaevlerinde kameraların görmediği kör noktalar, psikologların yetersizliği,  yabancı uyruklu çocuklara yönelik tercüman eksikliği, çocukların ihtiyaçları için ayrı bir ödenek olmaması, disiplin cezaları, çıplak arama, incelemeye muhtaç işçi koğuşları, çocuklara yönelik şiddet bu sorunların başında geliyor.

“Örneğin; görüştüğümüz çocukların birçoğu çıkan yemeklerin kötü olduğundan ve çoğu zaman karınları aç bir şekilde yatağa gittiklerini ifade etmiştir.

“Cezaevlerindeki çocukların sorunlarına yönelik acil adımlar atılmalı.”

Adıgüzel ayrıca, Muhammet Erdoğan, Ferhat Kaya ve Mehmet Altunhan isimli 3 çocuğun karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu  yaşamını yitirdiği Adana (Kürkçüler) E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 18 Ocak 2017’de çıkan yangına ilişkin yürütülen soruşturmaya yönelik sorduğu sorunun yanıtsız bırakıldığına dikkat çekti.

“18 Ocak 2017 tarihinde cezaevinde çıkan yangına ilişkin açılan davada çocuk mahkûm 13 yaşındaki R.K.’nın üç kişinin ölümüne sebebiyet vermekten 93 yıl hapis cezası ile yargılandığı kamuoyu ve medyaya yansımıştır. Buna karşın, bahsi geçen yangının sebep ve sonuçlarına ilişkin cezaevlerindeki çocukların güvenliğinden sorumlu cezaevi idaresine yönelik herhangi bir adli ve idari soruşturma yürütülmediği de yine kamuoyunda dile getirilen ve vicdanları yaralayan iddialar arasındadır.

“Olayda ihmali ve kusuru bulunan kurum yöneticileri, kamu görevlileri hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütülmüş müdür? Üç çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan yangının ardından, çocuk tutuklu ve hükümlüleri yangın çıkarmaya iten nedenlerin araştırılması, sorunların tespiti için herhangi bir adım atılmış mıdır? Tüm bu sorular yanıtsız.”

Adıgüzel, bilgi edinme kapsamında şu sorulara yer vermişti:

*Mayıs 2017 tarihi itibariyle, Türkiye’de Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumları ile birlikte yetişkinlerin kapatıldığı kurumlardaki çocuk koğuşlarında bulunan çocuk sayısı kaçtır? Bunların, kurumlara, yaş ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır?

*Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü çocuk sayısı kaçtır? Bunların, illere ve kurumlara, yaşa, cinsiyete ve uyruklarına göre dağılımı nasıldır?

*Cezaevlerindeki çocukların suç gruplarına göre dağılımı nasıldır?

*Cezaevlerinde son 5 yılda intihar ya da başka nedenlerden dolayı hayatını kaybeden çocuk/genç sayısı kaçtır?

*Adana E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda çıkan ve iki çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan yangına ilişkin yürütülen soruşturma hangi aşamadadır?

*Yangın, doğal afet gibi durumlara ilişkin bir afet planı bulunmakta mıdır? Yabancı uyruklu tutuklu/hükümlülerinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu tatbikatlar hangi dillerde yapılmaktadır?

Yorumlar

yorumlar

Post source : bianet, chp

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir