Temmuz ayı basına yönelik hak ihlalleri raporunu yayımlandı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, basına yönelik hak ihlalleri raporunun “Temmuz 2017” başlıklı bölümünü yayımladı CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Biten her ay, bir öncekini aratıyor. Gazeteciler, demokrasi tarihimizin en ağır baskı dönemini yaşıyor” diye konuştu.

Temmuz ayında yaşanan hak ihlallerini yayımladığı raporla duyuran Yarkadaş, “Cumhuriyet gazetesi davasında tahliye olan arkadaşlarımızla birlikte cezaevindeki gazetecilerin sayısı 171’e düştü” dedi. Yarkadaş, “Tahliye yetmez; arkadaşlarımızın tamamı beraat etmeli. Soruşturma için talimat verenler ile soruşturmayı yürütenler de özür dilemelidir” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi çalışanları Gökmen Ulu ile Mediha Olgun’un günlerden bu yana tutuklu olduğunu da hatırlatan Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz iki meslektaşımızın neyle suçlandıklarını öğrenmek istiyoruz. Sorgusuz sualsiz ve iddianamesiz yatıyorlar. İddianame neden hazırlanmıyor? Yoksa iddianameye yazılacak bir şey mi bulunamıyor?”

Ulu ve Olgun’un tutukluluğuna yapılan son itirazın 3 Temmuz’da “Deliller toplanamadı” gerekçesiyle reddedildiğini de hatırlatan Yarkadaş, “Olmayan delili nasıl toplayacaksınız? Siz delil ararken, meslektaşlarımız eziyet çekmeye devam mı edecek? Böyle gayri ciddi bir yargılama olur mu?” tepkisini gösterdi. Yarkadaş, Sözcü çalışanlarının bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Türkiye’deki gazetecilerin “ateş çemberi”nde yaşadıklarını ifade eden Yarkadaş, “Temmuz ayında yaşanan hak ihlalleri bunun en somut kanıtı. Temmuz ayı gazeteciler için iki açıdan sıcak geçti. Nefes alamaz hale geldiler” ifadelerini kullandı.

Temmuz ayında birçok gazetecinin gözaltına alındığı, soruşturma geçirdiği ve tutuklandığını belirten Yarkadaş, “AKP iktidarı gazeteciliği bitirmeye yemin etmiş gibi gözüküyor. Gazeteciler ise mesleğin onurunu koruyor. Cumhuriyet çalışanlarının duruşu, bunu bir kez daha gösterdi. Zorbalık değil, gazetecilik kazandı” dedi.

Yarkadaş’ın hazırladığı rapora göre temmuz ayında 14 gazeteci gözaltına alınırken, bunlardan 5’i tutuklandı. 2 gazeteciye ise hapis cezası verildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir