Fayton zulmüne karşı yüzlerce imza toplandı

Faytonlara koşulan atların yerine akülü ya da güneş enerjili araçların kullanılması için uzun zamandan bu yana büyük bir çaba sarf eden hayvan severler eylemlerine devam ediyor.

Gazeteci-yazar Zülal Kalkandelen, Türkiye’deki ilk vegan dükkanın sahibi Tarkan Aparı ile hayvan hakları aktivisti Canan Aparı’nın girişimiyle düzenlenen ve aralarında işadamı Barış Şengün’ün de olduğu bir grup aktivist, Adalar’da faytona koşulan atlara yapılan zulme dur demek için Bostancı-Adalar iskelesinde bir araya geldiler. Adalar’a seyahat edecek olan vatandaşlardan faytonu kullanarak bu zulme ortak olmamalarını istediler.


Haberdeimza sitesinde yer alan haberde, ellerinde dövizler ile yaşanan zulmü dile getiren aktivistler başlattıkları imza kampanyası ile halkı zulme dur demeye davet ettiler.

Yaşanan bu vahşetin çözümünün  Faytonlara koşulan atların yerine akülü ya da güneş enerjili araçların kullanılması olduğunu ifade eden Zülal Kalkandelen ve Barış Şengün, yetkililerin bu duruma el atarak, her yıl doğal olmayan yollar ile yaşamlarını yitiren yaklaşık 400 atın ömürleri olan ortalama 25 yılı sağlıklı bir şekilde geçirmelerini sağlamanın görevleri olduğunu ifade ettiler.

Öte yandan Zülal Kalkandelen, doğal olmayan yollar ile yaşamlarını yitiren atların gece yarısı denize atıldığını belirterek “ şuan Adalar’ın deniz dibi atların mezarı haline gelmiş durumda. Tabi burada Adalar’da denize giren vatandaşların sağlıkları da tehlike altında” ifadelerine yer verdi.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.