İnsani Gelişme Vakfı Araştırması|İstanbul’da işsizler ortalama 9 ay iş arıyor

İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) ‘İstanbul’da İstihdama İlişkin Trendlerin Belirlenmesi’ araştırmasına göre İstanbul’da işsizler ortalama 9 ay iş arıyor, staj yapmak çok işe yaramıyor.

İstanbul genç istihdam (15-34 yaş) piyasası içinde “ilköğretim, ortaokul ve altı”, birinci sırada yer alırken, lisans ve üstü eğitim görenler ise ikinci sırada yer alıyor. Raporun “çalışma durumuna göre en son mezun olunan eğitim kurumu” bölümünde işveren veya kendi hesabına çalışan kategorisinde düşük eğitimliler daha yüksek oranda görünüyor. En yüksek işsizlik oranında edebiyat ve güzel sanatlar fakültelerinden mezun olanlar ilk sırada yer alırken, ikinci sırada fen, mimarlık ve hukuk fakülteleri geliyor.

Araştırmada, staj yaptığını beyan edenlerin çalışma hayatında özel olarak avantajlı bir durumda olmadıkları, staj yapmış olmakla olmamak arasında anlamlı bir fark bulunmadığı belirtiliyor. Staj gibi mesleki eğitim kursu almış olmak da çalışma hayatında istihdama yönelik özel bir etki yaratmıyor.

İNGEV Kurucu Başkanı Vural Çakır, dün düzenlediği toplantıda, İstanbul’da işsizlerin büyük bölümünün düşük eğitimliler ve yüksek eğitimliler olduğunu söyledi. Çakır, araştırmada, eğitim sırasında staj yapmış olmanın veya mesleki eğitim kurslarına gitmenin iş bulmada önemli bir katkı sağlamadığının ortaya çıktığını belirterek, staj sisteminin daha etkin hale getirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.