Photo Credit To * Çizim: Murat Başol

GÜNCELLENİYOR| Cumhuriyet Davası’nda 2. Gün

11’i Cumhuriyet gazetesi çalışanı, biri Twitter kullanıcısı 12 kişinin tutuklu bulunduğu 19 sanıklı Cumhuriyet davası ikinci gününde devam ediyor.

Duruşmanın ilk gününde Kadri Gürsel, Akın Atalay ve Musa Kart savunma yapmıştı. İkinci duruşma Murat Sabuncu’nun savunmasıyla başladı.

Davayı izleyenler arasında Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Gürsel Tekin,  Mariette Cauchi (Uluslararası Kıdemli Avukatlar Projesi), Isabelle Rossaert (PEN Belçika), Regula Venske (PEN Almanya), Maria Emilia Arioli (PEN İsviçre), Steven Ellis (Uluslararası Basın Enstitüsü), Henri Koponen (Uluslararası Basın Enstitüsü), Barbara Trionfi (Uluslararası Basın Enstitüsü) ve Marty Steffens (Uluslararası Basın Enstitüsü), Jorgen Lorentzen (PEN Norveç), Nora Wehofsits (ECPMF), Mogens Blicher Bjerregård(Uluslararası Gazeteciler Federasyonu), Johann Bihr (Sınır Tanımayan Gazeteciler Merkez-Fransa) ve Erol Önderoğlu (Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye)  ile Avrupa Parlamentosu üyeleri Arne Lietz ve Rebecca Harms da yer aldı.

İkinci duruşmada ilk savunmayı Murat Sabuncu yaptı. Sabuncu, savunmasının ardından mahkeme başkanı Abdurrahman Orkun Dağ’ın sorularını yanıtladı.

Mahkeme Başkanı: Can Dündar’dan sonra, Temmuz ve Ağustos arasında gazeteyi kim yönetti?

Murat Sabuncu: Ben üstlenebilirim. Cumhuriyet’te fluluk diye bir şey olamaz.

Mahkeme Başkanı: Terör örgütleriyle ilgili aranıza sınır konması için belirteciniz nedir? Hangi açıklamanın alınıp alınamayacağına nasıl karar veriyorsunuz?

Murat Sabuncu: Vakıf Yönetim Kurulu’nun belirlediği ana çerçeve ve temel ilke kapsamında Cumhuriyet Gazetesi’nde ayrımsız olarak şiddet savunulamaz. Terör eylemini gerçekleştiren örgüt terör örgütüdür.

Cumhuriyet’in tüm haberleri bu şekildedir. Bazen bir anda bir eylemin neden, kim tarafından gerçekleştirildiği konusunda bir belirsizlik varsa “eylemci” ya da “saldırgan” denir.

Mahkeme Başkanı: Vakıf yönetiminin herhangi bir haberin yayınlanıp yayınlanamayacağı konusunda gazeteye bir telkini olabilir mi?

Murat Sabuncu: Göreve başlamamdan tutuklandığım ana kadar hiçbir etki olmamıştır. Her attığım manşetle ilgili düşüncem vardır. Her gün sabah 06.30’da vicdanımla masama oturur vicdanımla kalkarım. Ben hayatım boyunca bağımsız oldum. Bir kez bile bana kimse böyle bir şey söylememiştir.

Mahkeme Başkanı: Hürşit Külter ile ilgili “devlet tarafından kaybedilmiş” sözünüzle ilgili bir bilginiz var mı?

Murat Sabuncu: Berfo Ana’yı Başbakan [Cumartesi Anneleri 2011’de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştü] kabul etti. Benim bir bilgim yok ama bilgi vermesi gereken karşı taraf. Belki Erdoğan biliyordu. Bilmesi gereken devlettir. 644 haftadır Cumartesi Anneleri evlatlarını arıyor.

Duruşma verilen aranın ardından Bülent Utku’nun savunmaya başladı.

Utku’dan savcıya: Savunmamdaki ‘Allahın sopası’ başlıklı bölüm sizinle ilgili
Utku savunmasını yaparken duruşma savcısı Hacı Hasan Bölükbaşı “Beş dakikadır iddianameyle alakasız konuşuluyor” dedi.

Utku savcıya şöyle yanıt verdi:

“Savcı bey, savunmamda ‘Allahın sopası’ başlıklı bölüm var. Sizle ilgili. Biz nasıl FETÖ’nin ipliğini pazara çıkardıysak, sizin de Fethullah Gülen’i nasıl koruyorsunuz, onu anlatacağım.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : bianet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.