Rant karşıtı eylem düzenlendi

Üsküdarlı yurttaşlar, geçtiğimiz Salı günü İstanbul’u etkisi altına alan sel felaketinin rantın bir sonucu olduğunu vurgulayarak yetkilileri iskelede gerçekleştirdikleri eylemle protesto etti.

Geçtiğimiz Salı günü İstanbul’u etkisi altına alan sağanak yağıştan en çok etkilenen ilçelerden biri Üsküdar’dı. Üsküdarlı yurttaşlar rantın boyutlarına dikkat çekerek yetkililerin gerekli önlemleri almasını istedi.

Yaşanan sel felaketinin yağışın miktarı ile değil imar politikalarından kaynaklandığını ifade eden yurttaşlar “Bu yolları, meydanları, istasyonları, geçitleri, tünelleri, kısacası şehri planlayanların, bu imar planlarını yapanların, alt yapıyı gerektiği biçimde inşa etmeyenlerin suçu ve sorumluluğu ne olacak?” diye sordu.

Üsküdarlı yurttaşların açıklamaları şöyle:

“İstanbul bir rant meselesi olarak görülmeye devam ettikçe bu eziyet sürecek. Doğru planlama yapılmadıkça, insanı, doğayı, bilimi merkezine alan şehirleşme politikaları geliştirilmedikçe bu çileyi çekeceğiz. Biz bu çileyi çekmek istemiyoruz Doğru planlanmış, insanca yaşayacağımız bir İstanbul istiyoruz. Yetkililer bunun bir afet olduğunu söylüyor ama bu afetten öte önlem alınabilecek bir doğa olayıdır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.