Sayıları azalan arılar için ne yapabiliriz?

Buğday Derneği dünya genelinde sayısı azalan arılar için ekolojik tarımı destekleme, arıyı öldürmeme,  balkonlara arıların sevdiği çiçekleri ekme, boğulma sorunu yaşayan arıyı kurutarak kurtarma gibi 7 kapsamlı öneriye yer veriyor.

Detaylar şöyle:

– Arıların sayılarının azalmasının en önemli nedeni tarımda kullanılan pestisitler. Ekolojik, doğa dostu yöntemlerle üretilmiş ürünleri tercih ederek, ekolojik üretimi destekleyerek arılara yardım edebiliriz.

– Hiçbir arı ölmek istemez, o yüzden arıların insanları sokmaları onların tehlike anındaki son tercihleridir. Arı gördüğümüz zaman korkup onu öldürmeye çalışmamalı, sakince ve zarar vermeden onu uzaklaştırmayı tercih etmeliyiz.

– Balkonumuza ya da bahçemize arıların sevdikleri bitkileri ekerek onları destekleyebiliriz. Arıların en sevdiği bitkiler lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, yonca, karahindiba, bakla, acı bakla, hodan, nane, kabak çeşitleri, ayçiçeği, ıhlamur, iğde, kestane, erguvan, yalancı akasya…  Arıların dikkatini en çok mavi, mor, eflatun, beyaz ve sarı cezbediyor!

– Bardağınıza ya da bir su birikintisine düşen arıyı hemen çıkartıp kuru bir alana taşıyarak onu kurtarabilirsiniz. Bir süre sonra arı kendine gelecek ve uçup gidecektir.

– Betonlaşma ve habitat kaybı da arıların yaşamını olumsuz etkiliyor. Yeşil alanlara sahip çıkarak arılar dahil tüm canlıların yaşamlarını koruyabiliriz.

– En önemli problemlerden biri de arıcıların teknik bilgi yetersizliği, arı hastalıklarıyla mücadelede kullanılan yanlış uygulamalar. Buğday Derneği olarak AB Erasmus+ desteğiyle yürüttüğümüz “Arıları Yaşatalım” projemizle; ekolojik, doğa dostu ve geleneksel arıcılık yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını ve arıcılıkla ilgili tüm paydaşlara bilgi aktarımı yapmayı amaçlıyoruz. Buğday’a üye olarak “Arıları Yaşatalım” projemize destek verebilirsiniz. Buğday Derneğine buradan üye olabilirsiniz.

– Bu yazı dahil olmak üzere, benzer içerikleri paylaşıp arkadaşlarınıza duyurarak arılarla ilgili farkındalığın gelişmesine katkı sunabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.